Priprava
■ ČOKOLADNI SUFLE Z VISKIJEVO ČOKOLADNO OMAKO. 8 ognjevarnih skodelic (
ramekin; pribl. 1,6 dl) namažemo z maslom. Čokolado sesekljamo na drobne koščke.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje hlajenje pečenih suflejev, 60 minut.
■ Moko in kakav presejemo in premešamo. Maslo počasi stopimo v manjšem loncu. Primešamo mu presejani živili, prilijemo mleko in dodamo sladkor. Počasi kuhljamo med nenehnim stepanjem z metlico. Da se mešanica zgosti kot
bešamel.
■ Zavremo kake 4 l vode.
■ Lonec odstavimo. Dodamo sesekljano čokolado in mešamo, da se stopi. Dodamo rumenjake in na hitro stepemo.
Če je sladica tudi za otroke, viski opustimo. V testu ga nadomestimo z vaniljevim izvlečkom.
■ Beljake in ščepec soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Nekaj žlic snega odločno vmešamo v čokoladno testo. Nazadnje nežno (!) vmešamo preostalega.
■ Pomaslene ognjevarne skodelice položimo v globlji pekač. Vanje nadevamo testo z žlico. V pekač nalijemo toliko vroče vode, da sega do polovice skodelic. Vse skupaj preložimo v segreto pečico za 17–18 minut. Da testo naraste in začne pokati po vrhu.
■ Sufleje vzamemo iz pečice. Hladimo jih 60 minut.
■ S konico ostrega noža ločimo vrh suflejev od skodelic. Na tej točki lahko sufleje ponudimo ali pa jih preložimo v hladilnik. Za do 6 ur.
Čokoladni sufle z viskijevo čokoladno omako
■ POGREVANJE. Sufleje položimo v pečico, segreto na 180 stopinj. Za 5 minut. Ali v mikrovalovko za 20–30 minut.
■ VISKIJEVA ČOKOLADNA OMAKA. Smetano segrejemo tik pod vretje.
■ Čokolado sesekljamo na drobne koščke. Smetano odstavimo in dodamo čokolado. Počakamo 1 minuto, nato pa gladko zmešamo. Nazadnje vmešamo še žlico viskija.
Serviranje
Čokoladni sufle z viskijevo čokoladno omako potresemo s po ščepcem solnega cveta. K sladici lahko ponudimo stepeno smetano pozimi ali vaniljev sladoled poleti.
Sorodni recepti
Čokoladni sufle s čokoladno omako
Kuharski leksikon
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. Za čokoladni sufle z viskijevo čokoladno omako so idealna jajca stara 4–5 dni. Starost jajc v trgovini lahko določimo ob pomoči zakonodaje. Ta določa rok uporabe, 28 dni od dneva, ko jih kokoši znesejo.
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajšer praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni sufle z viskijevo čokoladno omako (izvirno:
Christmas showstopper, easy twice baked chocolate souffles with whiskey chocolate sauce)
Sarah Tuck, z bloga
stuck in the kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sarah Tuck
Sarah Tuck