Priprava
■ Pripravimo
vodno kopel. Nad njo položimo skledo, ki se z dnom ne dotika kropa. Vanjo stresemo sesekljano čokolado, ki jo stopimo. Med občasnim mešanjem. Stopljeno ohladimo do mlačnega.
Kolač je manj sladek. Kdor vendarle ne more brez sladkorja, ohlajenega potrese s sladkorjem v prahu. Ali pa do 4 žlice sladkorja stepe skupaj z maslom.
■ Orehe zmeljemo, mletim pa primešamo pecilni prašek in cimet.
■ Tortni model (20 cm) namažemo z maslom in potresemo s kakavom. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Maslo sobne temperature penasto stepemo. Vmešamo med, potem pa enega za drugim (!) jajca. Nazadnje po vrsti vmešamo čokolado, mlete orehe in smetano. Gladko testo nalijemo v model. Kolač pečemo 40–50 minut. Ko model potresemo, se testo na sredi ne sme vidno zibati.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
■ Pečen kolač ohladimo v modelu.
■ Če uporabimo jagodičevje, ga oprhamo s hladno vodo, odcedimo in posušimo.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni orehov kolač z rikoto prestavimo na stojalo za torte. Ali na servirni krožnik. Po okusu ga obložimo z jagodičevjem ali/in potresemo s sladkorjem v prahu.
Shranjevanje
Čokoladni orehov kolač z rikoto hranimo v škatli za torte pri sobni temperaturi. Do 3 dni. Če ga kaj ostane.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Rikota (
ricotta) je priljubljen mehak italijanski sir, pripravljen iz (delno posnetega) kravjega mleka, ki ga pogosto mešajo s sirotko. Kakovostnejša različica je iz bivoljega mleka. Rikota je pravzaprav skuta iz sladkega mleka, znana tudi kot albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Nizozemski kakav (
Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa, naši predniki so jih orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 m visoko, naberemo 50-300 kg orehov.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni orehov kolač z rikoto, brezglutenski (izvirno:
čokoladni kolač sa ricottom)
Mateja Krvarić, z bloga
uvijek gladna (hrv.)
■ številni različni viri
Mateja Krvarić