Priprava
■ Pripravimo
vodno kopel. Čokolado nadrobimo v skledico/kotliček in dodamo na kocke narezano hladno maslo. Posodo položimo nad soparo, vsebino pa stopimo med občasnim mešanjem.
■ Stopljeno čokolado odstavimo, dodamo sladkor in dobro stepemo. Da se sladkor stopi, zmes pa postane gladka in penasta. Med nadaljnjim stepanjem enega za drugim (!) vmešamo jajca. Vse skupaj stepamo, da dobimo gladko, penasto zmes. Nanjo presejemo moko in ščepec soli in nežno premešamo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. 6 ognjevarnih skodelic (1,25 dl) premažemo z maslom in potresemo s kakavom. Testo razdelimo v skodelice, a ne do vrha. Na sredo testa v vsako skodelico položimo po eno bajadero. Blago jih vtisnemo v testo, a pazimo, da se ne dotikajo dna posodic. Skodelice položimo v ogreto pečico za 12–14 minut.
■ Sezonsko sadje očistimo in po potrebi narežemo. Sladko smetano stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički.
■ Pečene kolačke vzamemo iz pečice. S konico ostrega noža ločimo testo od posodic, potem pa sladice zvrnemo na desertne krožnike.
Serviranje
Kolačke takoj ponudimo s stepeno smetano in s sadjem.
Čokoladni lava kolački z bajadero morajo imeti tekočo sredico.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
gl.
opozorila
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
Opozorila
Samo najkakovostnejše (in najdražje) pečice se segrejejo na nastavljeno temperaturo. Odstopanja so lahko celo do 30 °C. Odstopanje pri temperaturi domače pečice izmerimo s kuhinjskim termometrom.
Zanimivosti
■ Francosko ameriški
chef Jean-Georges Vongerichten trdi, da je on avtor lava kolača, ki naj bi ga pripravil po naključju leta 1987. Biskvitni kolač naj bi prezgodaj vzel iz pečice, ko je bila sredica še tekoča. Francoz Jacques Torres temu nasprotuje, češ da je bil ta kolač v Franciji znan že pred tem. Kakor koli že: Vongerichten se je proslavil z lava kolačem, ki ga je populariziral po Ameriki, potem pa še po vsem svetu.
■ Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprost in povsem samostojen okus.
Viri
■ dopolnjen recept
čokoladni lava kolački z bajadero (izvirno: čokoladna lava s bajaderom)
Andrea Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri