Priprava
■ V posodi, na katero se prilega kotliček ali skleda, zavremo za 4 prste vode za
vodno kopel. Čokolado nadrobimo, nadrobljeno pa stopimo nad vodno kopeljo. Vmes jo nekajkrat premešamo.
■ Dno tortnega modela (22–24 cm) obložimo s peki papirjem; kako, je pojasnjeno na
videu. Pečico ogrejemo na 170 stopinj.
■ Stopljeno čokolado odstavimo in vmešamo med, potem še olje. Dodamo jajca sobne temperature in stepemo v gladko, sijočo zmes. Postrgamo jo v model, tega pa položimo v ogreto pečico za pribl. 20 minut. Pečen kolač ima dvignjen rob, podobno, kot pica.
■ Pečen
čokoladni kolač z oljčnim oljem brez moke hladimo v modelu vsaj 10 minut.
Serviranje
Topel
čokoladni kolač z oljčnim oljem brez moke lahko ponudimo z jagodami ali z malinami. Hladnega lahko tudi s stepeno sladko smetano.
Nadomestek
Temno čokolado v slabši različici nadomestimo z mlečno. Mleko v mlečni čokoladi zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Podobne kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejši kolač. Najboljšo aromo, okus in hranilne vrednosti za maksimalne gurmanske užitke vsebuje olje, staro do 2 meseca od dneva stiskanja.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. Gl. tudi
pojasnila.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Gl. tudi
nasveti.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje);
jajce (številne
ideje)
Opozorila
Med pogosto ponarejajo z
invertnim sladkorjem. Takšne ponaredke odkrijejo le s kemijsko analizo. Med najboljše pokazatelje ponarejenega medu sodita tudi napis
ne kristalizira in cena pod 9 evrov za kg. Med ne sme biti preveč tekoč, saj je to prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost.
Zanimivosti
■ Za liter olivnega olja stisnejo pribl. 1450 oliv. Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■ Slovensko čebelarstvo ima nadvse spoštljivo tradicijo. Čebelar Anton Janša iz Radovljice je bil že v 18. stoletju eden vodilnih čebelarskih strokovnjakov. Cesar ga je povabil na Dunaj, kjer ga je imenoval za prvega učitelja čebelarstva na svetu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač z oljčnim oljem brez moke (izvirno: čokoladni kolač bez brašna)
Tea Mamut,
YouTube kanal
■ številni različni viri
Spletne povezave
obišči splitsko slaščičarno
O'š kolač, Tee Mamut