Priprava
■ V posodi, na katero se prilega
kotliček, pristavimo in zavremo za 3 prste vode.
■ Model (s premerom 24 centimetrov) namažemo z maslom, potresemo z mletimi mandlji in postavimo na hladno.
■ Čokolado grobo sesekljamo, potem pa jo stresemo v kotliček, ki ga posadimo nad
vodno kopel. Med mešanjem jo stopimo, odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ V skledo
presejemo moko, potem pa ji primešamo mlete mandlje.
■ Zmehčano maslo in sladkor v kotličku prahu penasto
umešamo. Masi enega za drugim primešamo rumenjake, nazadnje pa še stopljeno čokolado.
■
Pečico segrejemo na 180 °C.
■ V drugem kotličku na pol
stepemo beljake, potem pa jih med postopnim dodajanjem sladkorja stepemo v čvrst
beljakov sneg. Tega nežno vmešamo v čokoladno zmes. Nazadnje dodamo moko z mandeljni, nežno premešamo, biskvitno zmes pa nalijemo v pripravljen pekač. Testo po površini zgladimo, model pa za 60 minut potisnemo na srednje vodilo v segreti pečici.
■ Pečen
čokoladni kolač z mandlji ali
kolač s čokolado in mandeljni vzamemo iz pečice. 15 minut ga pustimo v modelu, nato pa ga iz njega zvrnemo in potresemo s sladkorjem v prahu. Kolač ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni kolač z mandlji narežemo in ponudimo s skodelico vroče čokolade, čaja ali s kozarcem sadnega soka.
Nadomestek
■ Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z
rjavim sladkorjem, medom ali
javorovim sirupom.
■ Kadar maslo nadomeščamo z margarino, pri čemer gre s kulinaričnega vidika za slabše nadomestilo, vzamemo na zapisano količino 10 do 20 % margarine več.
Izboljšanje
■ Za pripravo sladice uporabimo čokolado s 70 % vsebnostjo kakava.
■ Sladice, pripravljene s čokolado, so še okusnejše, če jim dodamo nekaj kapljic čokoladnega likerja.
■ Mandlji, s tem pa tudi sladica, dobijo posebno aromo, če jih pred mletjem svetlo rumeno prepražimo v suhi ponvi.
Nasveti
Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja.
Triki
Če nam je zmanjkalo sladkorja v prahu, v električnem mešalniku drobno zmeljemo kristalni sladkor.
Pojasnila
Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
Različice
gl. čokoladni kolač (številne različice); čokoladni kolač z mandlji II; čokoladni kolač z mandlji III; čokoladni kolač z mandljevo moko; čokoladni kolač z mandlji brez moke; čokoladni kolač z mandlji brez moke II; čokoladni kolač z mandlji in ajdovo moko; čokoladni kolač z mandlji in čokoladno glazuro; čokoladni kolač z mandlji in hruškami v rdečem vinu; čokoladni kolač z mandlji in pomarančnim džemom brez moke; čokoladni kolač z mandlji, smetano in sadjem; čokoladni kolač z mehko sredico; čokoladni kolač z mletimi mandlji; čokoladni kolač z orehi in mandlji; čokoladni kolač z mandlji in rdečo peso; preprost čokoladni kolač s čokoladno glazuro ipd.Ideje
gl. čokolada (številne ideje); kolač (številne različice)
Opombe
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od krme kokoši. Zato je napačno mnenje, da so kakovostna le tista jajca, ki imajo izrazito rumen rumenjak.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Čokolada vsebuje majhne količine tiramina, ki domnevno sproža napad migrene. Gl. tudi zdravilni učinki.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.Zdravilni učinki
(domnevni)
Čokolada vsebuje endorfine, ki so kemijsko blizu morfinov in blažijo bolečine ter izboljšujejo splošno počutje, serotonin, ki mu pravijo tudi encim sreče ter aminokislino triptofan, imenovano hormon sreče. Gl. tudi opozorila.
Zanimivosti
■ Sladkor so v srednjem veku uvrščali med luksuzna živila. Bil je devetkrat dražji od mleka.
■ Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg), v samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko, z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Viri
■ dopolnjen recept čokoladni kolač z mandlji ali kolač s čokolado in mandeljni iz knjige Čokolada, Kuhinja izbranih okusov, Učila International, Tržič 2006, fotografija Alexander van Berge
■ številni različni viri
” Priprava kolača je preprosta in dokaj hitra; večino časa porabimo za pečenje in hlajenje. “
” Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša. “
” Ko je beljakov sneg že čvrst, ga ne stepamo več, ker se lahko sesede. “