Predpriprava
■ ČOKOLADNI KOLAČ Z JAGODAMI -
GANAŠ. V lončku segrejemo smetano, med in rum tik pod vrenje. Zavreti ne sme.
■ Čokolado sesekljamo ali drobno nadrobimo. Stresemo jo v skledo in prelijemo z vročo smetano. Počakamo 2 minuti in premešamo. Da dobimo gladko tekočo mešanico. Ohladimo jo na sobno temperaturo.
»Čas priprave« ne vključuje časa maceriranja jagod, hlajenja biskvita in hlajenja ganaša, vsaj 4 ure.
■ Ohlajeni ganaš pokrijemo s prozorno folijo. Preložimo ga v hladilnik za 4–5 ur, še bolje, čez noč.
Priprava
■ DIŠEČE JAGODE. Jagode očistimo in narežemo na polovice, večje na četrtine. Stresemo jih v skledo. Dodamo sladkor in meto in nežno premešamo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo. Položimo jo v hladilnik za 60 minut, da sadje spusti sok.
■ Tortni model (18 cm) namažemo s kokosovim oljem ali z maslom. Namaščenega pomokamo, odvečno moko otresemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Biskvit in ganaš lahko pripravimo že dan pred serviranjem. Ohlajeni biskvit preprosto ovijemo v prozorno folijo. Pustimo ga na sobni temperaturi.
■ ČOKOLADNI BISKVIT. V skledo presejemo moko, kakav, pecilni prašek in sol. Premešamo.
■ Jajci penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma dodamo sladkor in vaniljev sladkor. Ko oboje dodamo, vse skupaj stepamo še 2 minuti pri najvišji hitrosti. Nazadnje vmešamo sirotko (ali nadomestek), kokosovo olje in 1,2 dl mlačne vode.
■ Jajčno mešanico nalijemo v skledo z moko. Zmiksamo le toliko, da se sestavine povežejo. Testo nalijemo v model. Pečemo ga 35–40 minut. Po 30 minutah naredimo testo z zobotrebcem. Zabodemo ga na sredo biskvita. Če izvlečemo suhega, je pečen.
■ Pečeni biskvit takoj predenemo na rešetko/mrežico. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Sirotko lahko nadomestimo z mešanico enake količine mleka in 1 žlice limonovega soka. Uporabno po 10 minutah.
■ ZAKLJUČEK. Jagode in ganaš vzamemo iz hladilnika 10 minut pred uporabo. Nekoliko segretega stepamo pri najmanjši hitrosti 1–3 minute. Da dobimo mazavo teksturo. Ganaš postrgamo v dresirno vrečko z gladkim nastavkom.
■ Ohlajeni biskvit položimo na podstavek za torte ali na servirni krožnik. Po njem nabrizgamo ganaš. Lahko kakor na fotografiji ali po svoje. Lahko ga preprosto razmažemo.
Čokoladni kolač z jagodami in ganašem
■ Jagode in kakšen svež (!) listič mete položimo po nabrizgani kremi.
Serviranje
Čokoladni kolač z ganašem in dišečimi jagodami ali
biskvitni kolač s kakavom, čokoladno kremo in jagodami z meto lahko takoj narežemo in ponudimo. Ali pa ga ohladimo v hladilniku.
Sorodni recepti
Čokoladni kolač z jagodami in ganašem
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■
Jagodam lahko primešamo tudi 1-2 žlički limonovega soka (za otroke), ribezov liker (
cassis), pomarančn liker (
Cointreau,
Curaçao,
Grand Marnier), češnjevo žganje (kirš), janeževo žganje (
sambuca) ali konjak. Tako je
čokoladni kolač z jagodami še okusnejši.
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Ganaš lahko pripravimo tudi po klasičnem receptu. A tale je res nekaj posebnega.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Sirotka je stranski proizvod pri izdelavi sira. To je tekočina, ki nastane, ko se mleko sesiri in obdelujejo sirno grudo. Kisla sirotka nastane pri sirjenju mleka z mlečnokislinsko fermentacijo. Sladka sirotka pa pri sirjenju s sirilom.
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač z ganašem in dišečimi jagodami ali
biskvitni kolač s kakavom, čokoladno kremo in jagodami z meto (izvirno:
Ivanova čokoladna torta s aromatiziranim jagodama)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
■ številni različni
Ana Topić