Priprava
■ ČOKOLADNI KOLAČ Z ARAŠIDOVIM MASLOM, BREZ GLUTENA. Tortni model (15 cm) namažemo z oljem in obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ V manjšo skledo presejemo vse moke, kakav, pecilni prašek, sodo bikarbono in mleto morsko sol. Premešamo.
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajše praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■ KOLAČ. V multipraktiku gladko zmešamo olupljeni banani, javorov sirup, vodo in vanilijev izvleček. Mešanico prelijemo v skledo. Primešamo presejano mešanico, da dobimo gladko testo. Nalijemo ga v model. Z modelom nekajkrat udarimo ob delovno površino. Da se znebimo zračnih mehurčkov.
■ Kolač pečemo 43–45 minut. Pečen je, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Pečen kolač hladimo v modelu, položenem na rešetko, 10–15 minut.
■ Kolač preložimo na rešetko / mrežico. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Plodovi arašidov rastejo v zemlji in v njej zrastejo šele po oploditvi rumenih cvetov. Cvetne peclje potisnejo v zemljo in ti se razvijejo in dozorijo v svetlo rjave stroke.
■ ARAŠIDOVA MASLENA KREMA. Vse sestavine nalijemo / stresemo v skledo. Z metlico jih mešamo 1–2 minuti. Da dobimo popolnoma gladko kremo.
■ Kolač enakomerno premažemo s kremo. Kdor želi, ga potrese z drobnimi čokoladnimi kapljicami. Kolač lahko ohladimo v hladilniku, ni pa obvezno.
Serviranje
(Ohlajen)
čokoladni kolač z arašidovim maslom ali
sočni čokoladni kolač z arašidovo masleno kremo narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti

Čokoladni kolač z bananami
Kuharski leksikon
■
Riževo moko meljejo iz rjavega riža in ne vsebuje glutena. Ker je bogata z beljakovinami, je primerna kot nadomestek za meso. Uporabljamo jo pretežno za zgoščevanje, za pripravo dietetičnih testenin in drugega testa. Dodajamo jo hrani za dojenčke in otroke, uporabljamo jo kot osnovo za praške za pudinge ipd.
Čokoladni kolač z arašidovim maslom
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajše praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■
Kakavi se razlikujejo po barvi, okusu in ceni. Barva sega od bledo rjave do rdečkaste in skoraj črne. Najboljši kakav ima močan okus čiste čokolade. Glede na sorto ima lahko okus grenke temne čokolade ali blage mlečne. V vsakem primeru pa mora biti okus prijeten. Brez kredastega priokusa ali pretiranih sladkih dodatkov. Naravni kakav ima blago rdečkast odtenek in močan čokoladni okus. Nizozemski kakav je nekoliko blažjega okusa.
■
Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Brezmadežno rumene banane so videti lepše. Kljub temu segamo po zrelih bananah z rjavimi pikami. Te so bolj okusne, bolj sladke, bolj zdrave in lažje prebavljive.
■
Banane so plodovi tropskega pravega bananovca (
Musa sapientum), podobnega palmam. Znanih je kakih 50 sort bananovcev, pa desetine različnih vrst sadežev. Od čisto majhnih do velikih, tudi različnih barv. Najbolj pogoste so rumene, zelene, rjave in rdeče. Meso je praviloma belo (pri rdečih je rdečkasto), bogato s škrobom. Zrelo je mehko in sladko, s priokusom medu. Banane obirajo v šopih še zelene. Hranijo jih pri temperaturi 12-13 stopinj. Pri nižji počrnijo, pri višji pa začnejo zoreti. Okusnejše dozorijo v naravi. 100 g banan vsebuje 90 kalorij.
Čokoladni kolač z bananami
■ Večina
industrijsko pridelanega arašidovega masla vsebuje velike količine soli, sladkorja, (hidrogeniziranega) olja, lecitina in drugih nezdravih dodatkov. Zato pripravimo okusnejše in cenejše
domače arašidovo maslo. Če pa že sežemo po industrijski različici, vsaj izberimo maslo z napisom
100 % arašidovo maslo.
Drevo javora je primerno za pridobivanje soka, ko je staro pribl. 40 let. Visoko pa do 25 m. Za 1 l zgoščenega javorovega sirupa potrebujejo 40–50 l drevesnega soka.
■
Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C. Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov. Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic. Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši. Ima občutno več hranil kot A in B.
Opozorila
Nezrele banane vsebujejo neprebavljiv škrob, ki ga tanko črevo ne more predelati. V debelem črevesu fermentira in povzroča vetrove.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač z arašidovim maslom, brez glutena ali
sočni čokoladni kolač z arašidovo masleno kremo (izvirno:
chocolate peanut butter cake)
Audrey Snowe, z bloga
unconventional baker
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup (elektronskih) kuharic
Audrey Snowe
Čokoladni kolač z arašidovim maslom