Priprava
■ Kremni sir in
Nutello ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika ju vzamemo 45 minut pred pripravo.
■ Tortni obroč (22x30 cm) položimo na pladenj. Če ga nimamo, uporabimo globlji pekač podobnih dimenzij.
■ ČOKOLADNA PODLAGA. Čokolado drobno sesekljamo. Sesekljano stresemo v manjši lonec. Dodamo na kockice zrezano maslo, sladkor in mleko. Počasi segrevamo, da se čokolada in maslo stopita.
■ Kekse zmeljemo v piškotne drobtine. Posodo s stopljenima sestavinama odstavimo. Vmešamo piškotne drobtine. Mešanico nanesemo znotraj okvira. Ko se nekoliko ohladi, jo prenesemo v hladilnik.
■ ČOKOLADNA GLAZURA,
ganaš. Smetano segrejemo tik pod vrenje. Čokolado nadrobimo ali sesekljamo. Stresemo jo v skledo in prelijemo z vročo smetano. Počakamo minuto in premešamo. Da se čokolada stopi.
■ SIRČKOVA IN NUTELLINA KREMA. Kremni sir sobne temperature in sladkor v prahu penasto stepemo.
■ Smetano čvrsto stepemo. Dodamo stepen kremni sir in stepamo, da se povežeta. Zmes razdelimo na 2 dela. Prvemu delu počasi primešamo zmehčano
Nutello.
■ Svetlo kremo enakomerno razmažemo po piškotni podlagi. Po svetli kremi enakomerno razmažemo temno. Po vrhu nalijemo čokoladno glazuro. Kolač dobro ohladimo, najbolje, čez noč v hladilniku.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni kolač s sirčkovo in Nutellino kremo narežemo na kocke. In ponudimo.
Nadomestek
■
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s
keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira.
■ Industrijsko pripravljeno
Nutello (gl.
opozorila) lahko nadomestimo z bolj zdravo
domačo nutello (številne različice) ali s katerim od številnih sladkih
namazov.
■ Mešanica enakih količin temne in mlečne čokolade je priročen kompromis. Zaradi temne čokolade ni premočan, zaradi mlečne pa ni presladek. Tekstura pa je popolna: lepo se zgosti, a ostane kremen.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Kremni sir (tudi sirček,
cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute, z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz (številne
različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone) in
sirček Philadelphia.
■ Mlečna čokolada je izdelana na osnovi mleka (najmanj 14 % delež), vsebovati pa mora najmanj 25 % kakava. Mleko v mlečni čokoladi zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje); mlečna čokolada (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje)
Opombe
■ Čokolada v tablicah se topi lepše kot čokoladne kapljice. Pomembno pa je, da jo drobno sesekljamo. Da se lažje in bolj enakomerno (s)topi.
■ Turčija je največji izvoznik lešnikov, približno 60% globalne proizvodnje lešnikov je iz Turčije. Na teh poljih je ogromno Sircev, ki delajo tam na črno za mizerne plače. Te lešnike kupujeta predvsem korporaciji
Ferrero, ki je znana po tem, da proizvaja
Nutello, in
Nestle.
Opozorila
V različici
domače nutelle je delež lešnikov 45, v industrijski pa pičlih 13 %. V domači je delež sladkorja nekaj pod 10, v industrijski pa kar 57 %. Gl. tudi
nadomestek.
Zanimivosti
■ Španski osvajalec Cortez je po povratku v Evropo (1528), s seboj prinesel tudi kakav. Znanja o gojenju kakavovca in pripravi čokolade pa so bila strogo varovana skrivnost. Znana le maloštevilnim menihom in nunam.
■ Michele Ferrero, dolgoletni lastnik istoimenske firme
Ferrero, ki proizvaja tudi
Nutello, je posle od svojega očeta prevzel l. 1949. Svojima sinovoma, Pietru in Giovanniju, jih je predal l. 1997. Umrl je l. 2015, kot najbogatejši Italijan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač s sirčkovo in Nutellino kremo (izvirno: brzinski kolač sa Nutellom)
Nataša Pralica, z bloga
NATAŠINE SLASTICE (hrv.)
■ številni različni viri