Priprava
■ Jajca ogrejemo na sobno temperaturo. Čokolado nadrobimo in jo stopimo nad
vodno kopeljo. Ali v mikrovalovki, kdor jo ima.
■ Tortni model (20 cm) namažemo z maslom in tanko potresemo z moko. Lupinico klementin drobno naribamo, sadeža pa ožamemo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Jajca in rjavi sladkor stepamo, da dobimo lahko, bledo peno. Stopljeno čokolado odstavimo in vmešamo oljčno olje ter klementinov sok in lupinico. Prilijemo jajčno peno in zmešamo.
■ V skledo presejemo obe moki, pecilni prašek in ščepec soli. Presejano premešamo in stresemo na čokoladno mešanico. Nežno premešamo, testo pa postrgamo v model. tega položimo v ogreto pečico za 25 minut. Da je na zunaj skoraj hrustljav, znotraj pa sočen.
■ Pečen
čokoladni kolač s klementinami in oljčnim oljem ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni kolač s klementinami in oljčnim oljem potresemo s sladkorjem v prahu. Oslajenega narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega raje nadomestimo nadomeščajmo z neškodljivim
domačim pecilnim praškom.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enako kakovostne so tudi: italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
gl.
pojasnila
Pojasnila
■ Mandljeva moka so drobno mleti opečeni mandlji, ki so po teksturi podobni moki. Miksamo jih v kratkih intervalih, z vmesnimi odmori. Da ne spustijo olja in namesto moke dobimo pasto.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi (nerafinirani) rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema. Tak sladkor ima malce manj kalorij, več mineralov in le 88 odstotkov saharoze.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje);
mandljeva moka (številne
ideje);
VIDEO RECEPTI (številne
ideje)
Opombe
Klementina je križanec med mandarino in grenko pomarančo.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki klementine in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Linška pita je ime dobila po avstrijskem mestu Linz. Recept je domnevno najstarejši zapis za kolač na svetu, datira pa v leto 1653.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač s klementinami in oljčnim oljem (izvirno: chocolate and clementine olive oil cake)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen (angl., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
splétni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia