Priprava
■ Češnje in višnje očistimo in izpeškamo. Potrebujemo 140 oz. 60 g izpeškanih.
■ Tortni model (20 cm) namažemo z maslom. Moko presejemo s pecilnim praškom in premešamo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ V manjšo kozico nadrobimo ali sesekljamo čokolado. Dodamo maslo, cimet in kardamom. Segrevamo pri nizki (!) temperaturi. Med občasnim mešanjem. Da dobimo gladko, enobarvno mešanico. Odstavimo in hladimo nekaj minut.
■ Beljake sobne temperature stepemo v čvrst sneg.
■ Rumenjake in sladkor stepamo kaki 2 minuti. Da dobimo gosto, kremno peno. Nanjo postrgamo čokoladno masleno mešanico. Stepamo še 1 minuto. Vmešamo moko, nazadnje pa nežno še beljakov sneg. Vse skupaj je nekoliko lepljivo, zato potrpežljivo.
■ Testo postrgamo v model. Po vrhu ga poravnamo in naj položimo češnje in višnje. S prsti jih blago vtisnemo v testo.
Čokoladni kolač s češnjami in višnjami pečemo pribl. 45 minut. Če v sredo zabodemo zobotrebec, izvlečemo skoraj čistega.
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000.
■ Model preložimo na mrežico/rešetko za 10 minut. Kolač vzamemo iz modela. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni kolač s češnjami in višnjami po okusu potresemo s sladkorjem v prahu. Vsekakor pa ga narežemo in ponudimo. Lahko s stepeno smetano.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Višnje delimo v dve skupini: s čvrstim in mehkejšim mesom. Glavni sorti sta »morello« in »amarella«, najboljše pa so »maraska« iz Zadra.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač s češnjami in višnjami (izvirno:
cherry chocolate cake)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters
Meike Peters