Priprava
■ Tortni model (16–18 cm) namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj. Pripravimo
vodno kopel.
■ BUČNI PIRE (temperaturo v pečici znižamo na 170 stopinj). Bučo očistimo semen, očiščeno pa narežemo na koščke. Z lupino vred. Koščke zavijemo v peki papir. Zavoj položimo na plitev pekač. Bučo pečemo 30–40 minut.
■ Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v skledo. Položimo jo nad vodno kopel. Da se čokolada stopi. Med občasnim mešanjem. Kdor uporablja mikrovalovko, si pomaga z njo.
Kolač pripravimo z bučo maslenko (butternut) ali z muškatno bučo (muscat).
■ Pečeno bučo ohladimo. Z ohlajene postrgamo meso. Stresemo ga v cedilo in dobro odcedimo. Odcejeno bučo zmiksamo v gladke pire. Potrebujemo ga 250 g.
■ Bučni pire postopoma vmešamo v stopljeno čokolado. Da dobimo gladko, enobarvno
testo. Možnosti za odišavljanje gl.
kuharski leksikon. Položimo ga v hladilnik za 30–40 minut. Da dobi teksturo pene,
moussa. Upremo se skušnjavi, ker je že odlična sladica.
Temna čokolada je praviloma veganska. Kljub temu preverimo na deklaraciji pred nakupom. Čokolado lahko kombiniramo: polovico 50 %, drugo polovico pa 70 %.
■
Testo postrgamo v model. Pečemo ga 30–40 minut. Da se na površini naredi tanka skorjica. Notranjost kolača pa ostane mehka in kremasta. Kolač ohladimo v pečici, pri priprtih vratcih.
Serviranje
Ohlajen
čokoladni kolač iz dveh sestavin ali
čokoladni bučni kolač lahko potresemo s sladkorjem v prahu. Nazadnje ga narežemo in ponudimo.
Shranjevanje
Čokoladni kolač iz dveh sestavin se v hladilniku obdrži do 5 dni. Shranjen v posodi za torte in kolače. Zamrznemo ga lahko za do 3 mesece.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Med t.i. zimske buče uvrščamo vse muškatne buče. Najbolj priljubljene so oranžno rdeče buče hokaido, npr.
uchiki kuri. So značilne hruškaste oblike, tehtajo 1,5-2,5 kg. Razpolovljene pečemo v pečici, iz njihovega mesa pripravljamo juhe, različne zelenjavne jedi in celo kruh. Najbolj klasična zimske buče so maslene (
butternut), ki slovijo kot ena najboljših jedilnih buč. Novejše sorte so:
hawk (pribl. 500 g, dozorijo zelo zgodaj), metro (dober kg), ultra in barbara, z nežnim oranžnim mesom. Čudovite zimske buče so tudi muškatna
futsu black rinded (skladiščena zdrži do pomladi in dlje) in
muscade de Provence (r 25-40 cm, 5-25 kg, sladko, okusno meso).
Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Temna čokolada med drugim vsebuje triptofan. Ki sodeluje pri proizvodnji živčnega prenašalca serotonina. Počasno topljenje čokolade na jeziku vzbuja izločanje endorfina, naravnega hormona sreče. Ki ga telo proizvaja med seksom. Vsebuje pa tudi feniletilamin. Snov v možganih (posebej pri zaljubljenih), ki se pretvarja v dopamin v središču za zadovoljstvo. Delu možganov, v katerem doživljamo tudi orgazem.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni kolač iz dveh sestavin ali
čokoladni bučni kolač (izvirno:
torta al cioccolato 2 ingredienti)
Enrica Panariello, z bloga
Chiarapassion (it.)
■ številni različni viri
Enrica Panariello