Priprava
■ ČOKOLADNI KOLAČ. V posodi, na katero se prilega skleda / kotliček, zavremo za 3 prste vode za
vodno kopel.
■ Tortni model (23 cm) namažemo z maslom. Obložimo ga s peki papirjem, ki ga prav tako namažemo z maslom. Gl. VIDEO na dnu strani.
■ V skledo /kotliček nadrobimo čokolado; gl.
nasveti, izboljšanje. Dodamo 75 g na koščke zrezanega masla. Posodo položimo nad vodno kopel, a pazimo, da se krop ne dotika dna posode (!). Počakamo, da se sestavine skoraj stopijo. Odstavimo in mešamo, da dobimo povsem gladko zmes.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Jajca in sladkor penasto stepemo; gl.
pojasnila. Nežno primešamo stopljeno čokolado. Na to presejemo moko in
nežno (!) premešamo. Testo nalijemo v model, po vrhu ga zgladimo. Kolač pečemo 15-20 minut. Pečen je, ko na sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Pečen kolač ohladimo v modelu.
Serviranje
Čokoladni kolač ali
kolač s temno čokolado je lahko mlačna ali hladna sladica. V hladilniku ga lahko hranimo do 3 dni, ovitega v alu folijo. Kolač narežemo na rezine, razdelimo na krožnike ter potresemo s sladkorjem v prahu in s kakavom. H kolaču se prileže po žlica kisle smetane ali grškega jogurta ali/in žlica svežega jagodičevja.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Moko nadomestimo z enako količino drobno mletih lešnikov.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Čokoladni kolač je okusnejši z eno od njih.
■ Še vroč kolač enakomerno pokapljamo 3 žlicami konjaka ali pomarančnega likerja. Samo za odrasle.
■ gl.
nadomestek
Čokoladni kolač pred peko; foto cookist
Nasveti
Kadar jajca in sladkor stepamo ročno z metlico, posodo položimo nad vodno kopel.
Triki
Če se kolač med peko prehitro zapeče po vrhu, ga pokrijemo z listom alu folije.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu, da se obarvajo rahlo vijoličasto. Sledi fermentacija s katero se zrna obarvajo čokoladno rjavo. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, da razvijejo bogat okus in značilne barve kakava. Pražena semena stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado. Gl. tudi
opozorila.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Jajca in sladkor sta penasto stepena, ko iz mase dvignemo metlico, za njo pa ostane sled na testu.
Čokoladni kolač; foto cookist
Različice
■ Čokoladni kolači / kolački so velika skupina čokoladni sladic. Pri katerih je vodilna sestavina čokolada ali pa je v desertu vsaj 100 g temne, mlečne ali/in bele čokolade. Čokoladni kolač / kolaček so praviloma tudi vse
čokoladne kocke,
čokoladne rezine in čokoladni
rjavčki.
Ideje
Opozorila
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez
.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / osebo.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol. Ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Čokolada vsebuje endorfine, ki so kemijsko blizu morfinov in blažijo bolečine ter izboljšujejo splošno počutje. Pa serotonin, ki mu pravijo tudi
encim sreče ter aminokislino triptofan, imenovano
hormon sreče. Gl. tudi
opozorila.
Zanimivosti
■ Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprost in povsem samostojen okus.
■ Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati l. 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg). Pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika. Zatem se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko, z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Viri
■ dopolnjen recept
čokoladni kolač ali
kolač s temno čokolado iz knjige
Slastna peka, Zdrava prehrana za zdravo življenje,
Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007
■ številni različni viri
Kako obložimo tortni model s peki papirjem