Predpriprava
■ PIŠKOTI Z METO IN ČOKOLADNO GLAZURO (za 40 keksov). V večjo skledo presejemo moko, kakav, pecilni prašek in mleto morsko sol. Premešamo. Dodamo sladkor, burbon vanilij sladkor in metin sladkor. Dodamo na lističe zrezano hladno maslo. Suhe sestavine vtremo v maslo s prsti ali pa si pomagamo z multipraktikom.
Optimalna moka za te kekse je nebeljena pšenična z 10,5 % beljakovin. Sol poudari okus čokolade / kakava v čokoladnih sladicah.
■ Dodamo jajce in na hitro (!) ugnetemo gladko testo. Če se sestavine ne povežejo, dodamo nekaj kapljic hladne vode ali še malo masla. Pomembno je, da delamo hitro.
■ Testo oblikujemo v hlebček, ki ga sploščimo v disk. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Vsaj za 60 minut, lahko pa tudi čez noč.
Priprava
■ Velik pekač obložimo s peki papirjem ali s silikonsko folijo.
■ Pečico segrejemo na 190 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, vsaj 1 uro ali čez noč. Vključuje pa čas hlajenja keksov.
■ Testo razvaljamo 2–3 mm debelo na tanko pomokani delovni površini. Ali med 2 listoma peki papirja. Z modelčki izrežemo kekse poljubnih oblik. Sproti jih polagamo v pekač. Pečemo jih pribl. 12 minut.
■ Piškote preložimo iz pekača na mrežico / rešetko. Ohladimo jih na sobno temperaturo.
■
ČOKOLADNA GLAZURA. Pripravimo
vodno kopel. Nad njo stopimo nadrobljeno ali sesekljano čokolado. Kdor uporablja mikrovalovko, to opravi mimogrede. Stopljeni primešamo olje ali enako količino stopljenega masla.
Kdor ni vešč priprave keksov / piškotov, naj vsaj preleti članka Napake pri piškotih in Keksi. S številnimi nasveti, pojasnili, triki, opozorili itd.
■ Velik pekač obložimo s peki papirjem. Prvi piškot primemo z 2 vilicama in ga pomočimo v glazuro. Odvečno čokolado odcedimo, piškot pa položimo na papir. Še mokre potresemo s sladkornimi kroglicami. Ali pa na vsakega blago pritisnemo polovičko opečenega lešnika. Črte ali druge okraske lahko zrišemo z ostankom glazure. Ko se zgosti. Podobno pripravimo vse kekse. Počakamo, da se glazura strdi. Če se mudi, jih preložimo v hladilnik.
Serviranje
Čokoladni keksi z metinim sladkorjem so priljubljeno (praznično) drobno pecivo.
Piškoti z meto in čokoladno glazuro ali metini piškoti
Shranjevanje
Piškote lahko hranimo do 7 dni. V tesno zaprti (pločevinasti) škatli v hladilniku.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Metini piškoti
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Kakav vsebuje alkaloid teobromin. Zaradi tega ga uvrščamo na 3. mesto med razširjenimi, a razmeroma neškodljivimi poživili. Za kavo in čajem.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Pri keksih je zelo pomembno, da testo razvaljamo karseda enakomerno debelo. Vedno jih položimo v segreto pečico. Če jih položimo v hladno, so manj krhki. Za pečenje keksov uporabljamo črne pekače. Ki toploto enakomerno prevajajo na testo. Za peko v plinskih pečicah uporabljamo aluminijaste.
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Rafinirani sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem.
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Čokolado hranimo v temnem prostoru z uravnoteženo temperaturo. Če jo doseže vročina, čokolada lahko zacveti. Na njej se pojavijo svetle lise kakavovega masla, ki pride na površje. Čokolade nikoli ne hranimo v hladilniku.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni keksi z metinim sladkorjem ali metini piškoti (izvirno:
čokoladni keksi s mentom)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča