Priprava
■ ČOKOLADNI KEKSI S POMARANČNIM DŽEMOM (za 15 keksov). Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem ali s silikonsko podlago.
■ V skledo presejemo moko, kakav, pecilni prašek in mleto sol. Dodamo sladkor, na vse skupaj drobno naribamo pomarančno lupinico. Premešamo.
Čokolada in pomaranča, priljubljena zimska kombinacija.
■ Maslo sobne temperature narežemo na lističe. Sproti jih polagamo na mešanico v skledi. Suhe sestavine s prsti vtremo v maslo. Da dobimo drobtinasto zmes. Prilijemo jajce in na hitro (!) ugnetemo gladko testo. Če se lepi dodamo še žličko moke.
■ Testo preložimo na tanko pomokano delovno površino. Razvaljamo ga 3–4 mm debelo. Z domačimi modelčki izrežemo testene piškote. Preložimo jih v pekač. Polovici piškotov izrežemo sredino s poljubnim modelčkom.
■ Ostanke testa na hitro pregnetemo, razvaljamo in izrežemo še nekaj piškotov. Postopek lahko ponovimo samo še enkrat.
■ Pekač s keksi položimo v zamrzovalnik ali v hladilnik. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Piškote pečemo 10–12 minut. Da so na površini še nekoliko mehki. Če jih obrnemo, vidimo, da so pečeni. Preložimo jih na mrežico / rešetko in ohladimo na sobno temperaturo.
■ Polne hladne piškote premažemo s pomarančnim džemom. Lahko v kombinaciji z ingverjem. Ali s kakšnim drugim (domačim) džemom. Zlepimo jih s piškoti, z izrezano sredico.
Serviranje
Čokoladni keksi s pomarančnim džemom so najboljši dan po peki. Shranimo jih v tesno zaprto pločevinasto škatlo za 24 ur. Potem so aromatični, mehki in krhki.
Sorodni recepti
Čokoladni keksi s pomarančnim džemom
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Čokoladni keksi s pomarančnim džemom
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med nezdrava živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni keksi s pomarančnim džemom (izvirno:
kakao keksi s džemom od naranče)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča

Matejka Buča