Priprava
■ Lešnike blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici. Opečenim odstranimo rjavkasto lupinico. Nato jih ohladimo, ohlajene pa grobo sesekljamo.
■ Čokolado grobo sesekljamo. Pekač z kruh (15x25 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem.
■ Moko, kakav, pecilni prašek in začimbe presejemo. Dodamo
chia semena in mleti lan in premešamo.
■ Olupljene banane pokapljamo z limonovim sokom. Dobijo izrazitejši in polnejši okus. Pa še svetle ostanejo. Olupljeni stremo z vilicami v skledi. Prilijemo vse tekoče sestavine. Dodamo presejano mešanico in zmešamo z metlico. Nazadnje vmešamo 3/4 sesekljane čokolade.
■ Zmes nalijemo v pekač. Po vrhu enakomerno potresemo lešnike in preostalo čokolado. Kolač pečemo 50–60 minut. Pečen je, ko v sredo zabodemo zobotrebec, in izvlečemo suhega.
Brezmadežno rumene banane so videti lepše. Kljub temu segamo po zrelih bananah z rjavimi pikami. Te so bolj okusne, bolj zdrave in lažje prebavljive.
■ Kolač ohladimo od toplega do sobne temperature v pekaču.
Serviranje
Topel ali ohlajen
čokoladni bananov kruh, brez sladkorja narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kruhu lahko primešamo suho sadje, sesekljane orehe in celo narezano sveže sadje. Agavin sirup lahko nadomestimo z drugim tekočim sladilom. Z javorovim sirupom, z medom ipd. Posipi mu dajo karakter in teksturo. Dober izbor so tudi arašidi ali mandljevi lističi.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Prva tovarna čokolade čokoladnih tablic je začela delovati l- 1819 v Švici. Tam so l. 1824 oz. 1830 ustanovili še danes delujoči podjetji Lindt in Tobler.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Kokosovo olje in
ghi (
ghee) uvrščamo med najbolj škodljive maščobe.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladni bananov kruh, brez sladkorja (izvirno:
čokoladni kruh od banane /bez bijelog šećera i brašna/)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča