Predpriprava
■ ČOKOLADNE MIŠKE – KVAŠENO TESTO. Mleko in 0,5 dl vode segrejemo do toplega. Maslo počasi stopimo. Jajce blago stepemo z vilicami.
■ V skledi zmešamo sladkor, toplo vodo, suhi kvas in vanilijev sladkor. Prilijemo toplo mleko, stopljeno maslom in jajce.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa, 45–60 minut.
■ 600 g moke in kakav presejemo in dobro premešamo. Mešanico stresemo v skledo in ugnetemo mehko testo. Ki se ne lepi za skledo. Če je potrebno, po malem dodajamo moko.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo pustimo v skledi. Pokrijemo jo s prozorno folijo in pustimo vzhajati pri sobni temperaturi. Da naraste na dvojno količino.
Priprava
■ Vzhajano testo na hitro pregnetemo. Razdelimo ga na koščke, težke pribl. 50 g. Koščke oblikujemo v kroglice, brez dodajanja moke. Polagamo jih na pladenj. Po vrsti, kot jih oblikujemo (!).
■ V širši posodi ali globoki ponvi segrejemo olje. Pri srednji temperaturi (6 od 10 npr.).
■ NADEVANJE (gl.
kuharski leksikon za pistacijev nadev). Čokolado narežemo na kockice. Prvo oblikovano kroglico položimo v dlan. Prve so prve vzhajale. Na tisti strani, kjer je bila kroglica položena na pladenj, vanjo vtisnemo kocko čokolade. Kolikor gre globoko. Luknjico zapremo s testom s pomočjo prstov. Podobno nadevamo vse testene kroglice.
■ V segreto olje polagamo nadevane testene kroglice. S stranjo, na kateri smo jih nadevali, navzdol. Cvremo jih kakih 12 minut. Vmes jih nekajkrat obrnemo.
Kdor ne mara cimeta, lahko miške povalja samo po sladkorju. Ali (vanilijevem) sladkorju v prahu.
■ POSIP. V globokem krožniku ali v skledi zmešamo sladkor in cimet. Ocvrte čokoladne miške odcedimo in povaljamo po cimetovem sladkorju.
Serviranje
Čokoladne miške ali
miške s čokolado so najboljše tople do mlačne.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Čokoladne miške
■
Nadev s pistacijevo kremo. Čokoladne miške so popolne, če mlečno čokolado nadomestimo s kakovostno pistacijevo kremo. Naprodaj so tudi pri nas. Kremo ohladimo v hladilniku. Testeno kroglico nekoliko sploščimo s prsti. Na sredo položimo za žličko kreme okoli katere ovijemo testo.
Najboljša tekočina za kvašeno testo je bolj topla od mlačnega, 35-40 stopinj. Ko je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča tekočina pa jih uniči.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Kakavi se razlikujejo po barvi, okusu in ceni. Barva sega od bledo rjave do rdečkaste in skoraj črne. Najboljši kakav ima močan okus čiste čokolade. Glede na sorto ima lahko okus grenke temne čokolade ali blage mlečne. V vsakem primeru pa mora biti okus prijeten. Brez kredastega priokusa ali pretiranih sladkih dodatkov. Naravni kakav ima blago rdečkast odtenek in močan čokoladni okus. Nizozemski kakav je nekoliko blažjega okusa.
■
Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajšer praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■
Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230)
■ Modno
cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Miške s čokolado
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med nezdrava živila.
■ Mlečna čokolada vsebuje zelo nizko količino kakava in visok delež sladkorja. Nad 50 %. Zakisa telo, hitro dvigne krvni sladkor itd. Zato blagodejni učinki kakava za mlečno čokolado ne veljajo.
■ Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladne miške ali
miške s čokolado (izvirno:
čokoladne krofne)
Milica Šumaković, z bloga
Milin Kuvar (srb.)
■ številni različni viri
Milica Šumaković