Priprava
■ ČOKOLADNE KOCKE Z LEŠNIKI IN BOROVNIČEVIM DŽEMOM. Moko in sodo bikarbono presejemo in zmešamo. Lešnike drobno zmeljemo. Pekač (pribl. 20x28 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ BISKVIT. V mešalni posodi na hitro stepemo jogurt, olje, sladkor in borovničev džem. Lahko kar z metlico. Dodamo moko, kakav in mlete lešnike. Zmešamo v gladko testo. Nalijemo ga v pekač, tega pa položimo v pečico. Biskvit je pečen, ko se začne ločevati od pekača.

■ ČOKOLADNI PRELIV. V kozici pristavimo sesekljano/nadrobljeno čokolado, kakav, sladkor, maslo in mleko. Segrevamo in mešamo, da se čokolada stopi.
■ Pečeni biskvit takoj prešpikamo z zobotrebcem dokaj na gosto. Enakomerno ga premažemo z džemom, premazanega pa takoj prelijemo s čokoladnim prelivom. Kolač položimo v hladilnik. Da se ohladi in prepoji.
Serviranje
Ohlajene
čokoladne kocke z lešniki in borovničevim džemom lahko ponudimo s stepeno sladko smetano. Pa tudi z malinami ali z borovnicami.
Čokoladne kocke z lešniki in borovničevim džemom
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira.
Borovničev džem lahko nadomestimo s pomarančnim ali z mareličnim. Zmanjšajmo količino sladkorja.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Tudi čokoladne kocke z lešniki in borovničevim džemom so okusnejše z eno od njih.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj.
■ Takoj, ko kolač prelijemo s čokoladnim prelivom, ga potresemo s sesekljanimi opečenimi lešniki. Ali s čokoladnimi drobtinicami.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Temveč v velikosti delcev moke.
■ Leska (
Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive. Iz sladkorja se razvije osvežilna mlečna kislina. Ta ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
■ Soda bikarbona je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo, v kombinaciji s kisom pa tudi kot čistilo. Soda bikarbona se razgradi pri segrevanju (nad 70 °C) ali ob stiku s kislimi snovmi (npr. jogurt), pri čemer se sprošča ogljikov dioksid (CO2). Je trikrat močnejše vzhajalno sredstvo od pecilnega praška.
Nasveti
Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (dražja) ekstra deviška olja. Ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, ki za to sladico ni primerno. Naprodaj so tudi številna druga.
Različice
Kocke so še bolj okusne, če del moke nadomestimo z mletimi lešniki.
Ideje
gl.
borovničev džem (številne
ideje);
čokolada (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje)
Opombe
Temna čokolada vsebuje endorfine, ki so kemijsko blizu morfinov in blažijo bolečine ter izboljšujejo splošno počutje, serotonin, ki mu pravijo tudi encim sreče ter aminokislino triptofan, imenovano hormon sreče.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj
Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladne kocke z lešniki in borovničevim džemom (izvirno:
čokoladne kocke /bez jaja/) bloga
Jekin Kapric (srb.)
■ številni različni viri