Priprava
■ Pekač (pribl. 20x20 cm) obložimo s peki papirjem. Ob strani naj gleda čez rob, da pečeno testo lažje dvignemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ BROWNIE TESTO. Pripravimo
vodno kopel. Nad njo stopimo grobo sesekljano čokolado in na kockice narezano hladno maslo. Kdor uporablja mikrovalovko, to na hitro naredi v 20–30 sekundnih intervalih. Med vsakim intervalom premešamo.
■ Čokoladno masleno mešanico odstavimo. Dodamo sladkor in stepamo, da se stopi. Nato enega za drugim (!) vmešamo jajca. Moko presejemo na mešanico in dodamo sol. Premešamo s kuhalnico ali z lopatico. Da se sestavine povežejo.
■ Testo nalijemo v pekač. Po vrhu ga poravnamo. Pečemo ga 20–25 minut. Pečeno je, ko na sredo zabodemo zobotrebec. Ko ga izvlečemo, se ga držijo vlažne drobtinice. Testo ohladimo na sobno temperaturo.
Mehko sočno testo. Kremni preliv. Vmes pa dišeče, hladne jagode.
■ Jagode očistimo, posušimo in narežemo na polovice. Enakomerno jih položimo po ohlajenem biskvitu. S prerezano stranjo navzdol. Med njimi puščamo malo prostora.
■ Smetano segrejemo skoraj do vretja. Čokolado grobo sesekljamo. Smetano odstavimo in vmešamo čokolado. Da se stopi. Če ne gre, za nekaj sekund pristavimo vse skupaj. Med mešanjem. Ganaš nalijemo po jagodah in testu.
»Čas priprave« ne vsebuje časa hlajenja biskvita (1 ura) in kolača (vsaj 4 ure).
■ Kolač položimo v hladilnik vsaj za 4 ure. Da se ohladi, sestavine pa se prepojijo.
Serviranje
Ohlajeni kolač narežemo na
čokoladne brownie kocke z jagodami in ganašem ali na
čokoladne kocke z jagodami in čokoladnim prelivom.
Shranjevanje
Čokoladne brownie kocke z jagodami in ganašem ali
čokoladne kocke z jagodami in čokoladnim prelivom lahko hranimo v hladilniku do 2 dni. V tesno zaprti škatli. Kar pa je misija nemogoče.
Različice
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Fragaria ananassa je botanično ime za jagode, prvič omenjeno l. 1776. Ime so dobile po vonju, ki nekoliko spominja na ananas.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo s (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane. ; gl. tudi zdravilni učinki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladne brownie kocke z jagodami in ganašem ali
čokoladne kocke z jagodami in čokoladnim prelivom (izvirno:
strawberry brownies)
Shiran Dickman, z bloga
Pretty. Simple. Sweet. (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup e-knjige
Delicious FOOD PHOTOGRAPHY, Shiran Dickman
Shiran Dickman