Priprava
■ Na kos peki papirja zarišemo krog velikosti tortnega modela, s katerim si pomagamo. Tortni model (24 cm) namažemo z maslom, dno pa obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Čokolado nadrobimo v skledo. Dodamo na kockice zrezano hladno maslo, potem pa oboje na hitro stopimo v mikrovalovki ali nad vodno kopeljo. Stopljenima sestavinama dodamo sladkor, moko, kakav in vaniljin izvleček. Gladko premešamo in ohladimo na sobno temperaturo.
■ V skledo enega za drugim (!) vmešamo jajca. Testo nalijemo v model, ki ga za 25 do 30 minut položimo v pečico; gl. nasveti.
■ Pečen biskvit ohladimo v modelu, temperaturo pečice pa znižamo na 100 °C.
■ Peki papir z zarisanim krogom položimo na hrbtno stran klasičnega pekača.
■
PENASTO TESTO. Beljake na pol stepemo. Nato jim med nadaljnjim stepanjem postopoma primešamo sladkor, da dobimo čvrst beljakov sneg. Miksamo ga toliko časa, da se sladkor stopi. Nazadnje na hitro vmešamo jedilni škrob. Nato sneg s pomočjo žlice ali dresirne vrečke nanesemo v krog na peki papirju. Pekač za kakih 80 minut položimo v pečico.
■ Posušeno penasto testo ohladimo v pečici pri odprtih vratcih.
■ ČOKOLADNA KREMA,
ganaš. Smetano močno segrejmo, a pazimo, da ne zavre. Čokolado nadrobimo v manjšo skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in mešamo, da se stopi. Zmes ohladimo na sobno temperaturo.
■ BOROVNIČEV PRELIV. Borovnice očistimo in stresemo v posodo. Dodamo sladkor, limonin sok in jedilni škrob, zavremo in počasi kuhljamo, da dobimo teksturo podobno džemu.
■ Ohlajen čokoladni biskvit preložimo na servirni krožnik in odstranimo papir. Vroč borovničev preliv nanesemo na ohlajen biskvit in počakamo, da se ohladi.
■ Čokoladno kremo za 15 do 20 minut položimo v hladilnik; gl.
triki. Ko se začne zgoščevati, jo stepemo, da dobimo čokoladno peno. Na ohlajen borovničev preliv nanesemo polovico čokoladne pene. Nanjo položimo beljakovo peno, ki jo premažemo s preostalo čokoladno peno.
■ Smetano čvrsto stepemo, potem pa z njo premažemo celo torto. Torto vsaj za 2 uri položimo v hladilnik, iz hladilnika pa jo vzamemo 30 minut pred serviranjem.
Serviranje
Ohlajena
čokoladna torta s čokoladno peno in borovnicami je pripravljena za rezanje in serviranje. Pred tem jo po okusu potresemo z naribano čokolado ali/in z borovnicami.
Nakup
■ Rok uporabe jajc je po veljavni zakonodaji 28 dni od dneva, ko jih
kokoši znesejo. To praviloma pomeni, da so jajca z rokom trajanja 14 dni, kokoši znesle pred 14 dnevi. Zato segajmo po jajcih z daljšim rokom trajanja.
■ Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Bolj ko je plod temen, večji so njegovi zdravilni učinki.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Gozdne borovnice za silo nadomeščamo z ameriškimi borovnicami.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C, pri čemer se izloči kakavovo maslo, suhe sestavine, ki ostanejo, pa znova s hladnim postopkom zmeljejo v kakav v prahu.
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ gl.
opozorila
Triki
■ Beljakov sneg nam lepo uspe, če ga pripravljamo z beljaki sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
■ Če se nam čokoladna krema preveč strdi, jo za 30 sekund položimo v mikrovalovko. Strdila se bo potem, ko torto sestavimo.
Pojasnila
Pri pripravi beljakovega snega ne držita dve stari trditvi. Prva je, da nam beljakov sneg ne bo uspel, če bo posoda, v kateri ga stepamo, mokra. Druga trditev, ki ne drži, je, da bo sneg bolj čvrst, če beljakom dodamo ščepec soli ali nekaj kapljic kisa.
Različice
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje);
čokolada (številne
ideje);
torta (
nasveti, triki, opozorila...)
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
■ Okusen vaniljin izvleček lahko pripravimo tudi doma. Obvezno, če se pogosteje sladkamo z domačimi dobrotami.
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen.
Opozorila
■ Čokolada vsebuje majhne količine
tiramina, ki domnevno sproža napad
migrene. Gl. tudi
zdravilni učinki.
■ Sladkor, ki zasvaja, in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko
nasičenih maščobnih kislin.
■ Nabiranje
gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred
klopi, ki vključuje tudi pravočasno cepljenje.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Borovnice in čokolado (gl.
opozorila) uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več
antioksidantov kot
česen in je najboljši vir
magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi
feniletilamin, ki povečuje sposobnost
koncentracije in izboljšuje
spomin. Deluje kot naravni
antidepresiv in
afrodiziak.
■ Temnejše borovnice vsebujejo več zdravilnih učinkovin. Uvrščamo jih med
naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Vsebujejo toliko antioksidantov, kot petkratna količina brokolija, bučk, jabolk ali korenčka.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal
Štefan Mohorko, z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna torta s čokoladno peno in borovnicami (izvirno:
brownie torta s borovnicama i beze korom)
Matejke Buča, z bloga
LIFE TASTES like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri