Priprava
■ Tortni model (26 cm) namažemo z maslom.
■ BISKVITNO TESTO. Orehe drobno zmeljemo, čokolado pa drobno naribamo. Pomarančno lupino drobno naribamo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Rumenjake in sladkor stepamo 5-10 minut. Da dobimo bledo, gosto peno. Primešamo mlete orehe, naribano čokolado, drobtine, pomarančno lupinico in rum.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno ga vmešamo v pripravljeni zmes. Testo nalijemo v model. Preložimo ga v segreto pečico za pribl. 45 minut.
■ MASLENA ČOKOLADNA KREMA. V posodi, na katero se prilega naš kotliček, zavremo za 4 prste vode. Za
vodno kopel. Nad njo položimo kotliček. Vanj nalijemo jajca ter dodamo sladkor in nadrobljeno čokolado. Mešamo z metlico. Vsaj 10 minut.
■ Kotliček odstavimo, mešanico pa ohladimo na sobno temperaturo.
■ Maslo sobne temperature penasto stepemo. Stepenega vmešamo v čokoladno mešanico.
■ Pečen biskvit hladimo 10 minut v modelu. Nato ga preložimo na rešetko, da se ohladi na sobno temperaturo.
■ Ohlajen biskvit razpolovimo. Spodnji del premažemo s čokoladnim nadevom. Pokrijemo ga z zgornjim delom biskvita.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Kotliček ali skledo položimo nad vodno kopel. Vanj/o nadrobimo čokolado. Dodamo maslo, prilijemo mleko in mešamo. Da se čokolada in maslo stopita.
■ Torto prelijemo s čokoladno glazuro in počakamo, da se ohladimo oz. strdi..
Serviranje
Čokoladna torta brez moke po babičino je klasična sladica zavse čase. Torto narežemo in ponudimo. Lahko s stepeno smetano ali s kepico sladoleda.
Nakup
Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov. Hitro postanejo žarki.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Čokoladna torta brez moke po babičino je zagotovo okusnejša z eno od njih.
Nasveti
■ Pri biskvitnem testu je zelo pomembno pravilno mešanje sestavin. Da izgubimo čim manj vtepenega zraka. Stepeni kremi iz jajc in sladkorja primešamo druge sestavine s silikonsko lopatico ali s kuhalnico. Mešamo od spodaj navzgor, nežno, a hitro. Testa ne smemo mešati predolgo.
■ Biskvitno testo praviloma hladimo vsaj 2-6 ur.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebev in izvlečemo suhega.
Triki
■ Posebna finesa pri jedeh z orehi je, če orehova jedrca pred sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi. Znebimo pa se odtenka grenčine.
■ Čokolado lažje nastrgamo, če jo pred tem za nekaj časa položimo v hladilnik.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Biskvitno testo je pravilno stepeno, ko iz njega dvignemo metlico (ročnega električnega mešalnika), v testu pa ostane sled metlice.
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170-200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi. Iz testa uhaja v testo oz. v beljakov sneg umešan zrak. Ki je rahljalno sredstvo.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne ideje);
torta (
nasveti, pojasnila, triki, opozorila…)

Čokoladna torta brez moke po babičino
Opombe
Sladice iz biskvitnega testa so povečini najboljše tisti dan, ko so narejene.
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati. V tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač / model in potisnemo v segreto pečico.
Zanimivosti
■ Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa. Naši predniki so orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 m visoko, naberemo 50-300 kg orehov.
■ Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Letna proizvodnja je bila 600 ton. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
Viri
■ dopolnjen recept
čokoladna torta brez moke po babičino s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri