Priprava
■ ČOKOLADNA ROLADA Z MASKARPONEJEM IN JAGODAMI. Moko, kakav in pecilni prašek presejemo v skledo. Klasičen črni pekač obložimo s kosom peki papirja. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ ČOKOLADNI BISKVIT. Beljake s ščepcem soli na pol stepemo. Nato med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. V sneg enega za drugim (!) vmešamo rumenjake. Nazadnje pa med mešanjem še močnato zmes, mleko in olje.
■ Testo nalijemo v pekač; enakomerno ga razmažemo po vsej površini. Pekač s testom položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Pečeno testo nekoliko ohladimo, potem pa še vročega zvijemo v rolado. Ovijemo ga v čisto kuhinjsko krpo, v kateri ga ohladimo.
■ JAGODOV PIRE. Jagode očistimo in zrežemo na koščke. Polovico jagod pristavimo s sladkorjem in limoninim sokom in kuhljamo 20 minut. Mešanico ohladimo, ohlajeno pa zmiksamo s paličnim mešalnikom.
■ NADEV. Maskarpone, sladkor in jagodni pire gladko zmešamo. Nato vmešamo drugo polovico narezanih jagod.
■ Ohlajeni biskvit odvijemo. Po vsej površini ga premažemo z nadevom, zvijemo in potresemo z mešanico sladkorja v prahu in kakava.
Serviranje
Čokoladna rolada z maskarponejem in jagodami je sočna sladica, ki jo le še narežemo in ponudimo.
Čokoladna rolada z maskarponejem in jagodami
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena. Gl. tudi
pojasnila.
Triki
Pečeno biskvitno testo za rolado ne sme biti trdo, saj ga sicer ne moremo lepo zvijati. Če testo po nesreči nekoliko prepečemo, še vročega, neposredno iz pečice položimo na čisto, vlažno kuhinjsko krpo in zvijemo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Če v receptu ni zapisano, kakšno vrsto kakava potrebujemo, se ravnamo po preprostem pravilu. Recepti s pecilnim praškom se lepo ujamejo z nizozemskim kakavom. Tisti s sodo bikarbono pa z naravnim. Nizozemski kakav ni kisel in ne reagira na sodo bikarbono.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Maskarpone (
mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje);
rolada (
splošno)
Opozorila
■ Sladico pripravimo s kakšno blago različico ekstra deviškega olivnega olja.
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna rolada z maskarponejem in jagodami (izvirno:
kakao rolada s jagodama i kremom od mascarponea),
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER
■ številni različni viri