Predpriprava
■ KRHKO TESTO. Moko, sladkor v prahu in kakav presejemo v mešalno posodo multipraktika. Dodamo na kockice zrezano hladno maslo, potem pa s pulsiranjem vse skupaj zmiksamo v drobtinasto zmes. Dodamo jajce in na hitro zmešamo, da se začnejo sestavine povezovati.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo sploščimo v disk. Ovijemo ga v prozorno folijo in ga položimo v hladilnik za 20 minut.
Priprava
■ Pekač za pito (21–22 cm) namažemo z maslom. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Ohlajeno testo razvaljamo pribl. 4 mm debelo na pomokani delovni površini. Prenesemo ga v pekač in obrežemo testo, ki sega izven pekača. Testo pokrijemo s kosom alu folije, po kateri natresemo plast suhega fižola ali riža. Pekač položimo v ogreto pečico za 15 minut, postopek pa imenujemo SLEPO PEČENJE.
■ Pekač vzamemo iz pečice, folijo z obtežitvijo pa odstranimo. Pekač položimo nazaj v pečico še za 10 minut. Pečeno testo ohladimo.
■ ČOKOLADNA KREMA Z OREHOVIM LIKERJEM (ganaš). Čokolado nadrobimo. Smetano in liker pristavimo v kozici. Tekočino segrejemo pri srednji temperaturi do vrenja. Tedaj jo odstavimo in vmešamo nadrobljeno čokolado, da se stopi. Sijočo zmes nekoliko ohladimo, nato pa jo nalijemo na ohlajeno testeno podlago . Model s pito položimo v hladilnik za 60 minut.
Serviranje
Po sladici presejemo kakav in
čokoladna pita s čokoladno kremo z orehovim likerjem je pripravljena za rezanje in serviranje.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Sladico pripravimo po izvirnem receptu s
frangelicom, italijanskim orehovo zeliščnim likerjem. Zanimiv nadomestk bi znal biti pomarančni liker,
Cointreau ali
Grand Marnier.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Testo, s tem pa tudi sladica, dobi zanimiv priokus, če 50 gramov moke nadomestimo z enako količino mletih lešnikov ali mandljev.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Nasveti
■ Krhko testo v hladilniku hladimo vsaj 30 minut, še bolje 2 uri, idealno pa je, če ga pripravimo dan pred peko. Temeljito ohlajeno krhko testo je idealno prožno in ga lažje valjamo in režemo.
■ Krhko testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini, vedno pa ga valjamo od sebe. Blago pomokamo tudi kuhinjski valjar in testo. Testo pa lahko razvaljamo tudi med dvema listoma peki papirja ali prozorne folije.
Pojasnila
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
Različice
gl.
čokoladna pita (številne
različice);
čokoladna pita s čokoladno kremo (številne
različice); krhko testo (številne
različice);
pita (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); orehov liker (
ideje)
Opombe
Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
Opozorila
■ Če krhko testo z dlanmi gnetemo predolgo, se iz moke sprosti lepek. Testo pa ni krhko, ampak žilavo.
■ Če smetana za ganaš zavre, obstaja velika možnost, da se čokolada ne stopi enakomerno. Tako namesto gladke kreme dobimo vmes neželene grudice.
Zanimivosti
■ Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
■ Španski osvajalec Cortez je po povratku v Evropo (1528), s seboj prinesel tudi kakav. Znanja o gojenju kakavovca in pripravi čokolade pa so bila strogo varovana skrivnost, znana le maloštevilnim menihom in nunam.
Viri
■ dopolnjen recept
čokoladna pita s čokoladno kremo z orehovim likerjem (izvirno: frangelico and dark chocolate tart)
Daniela Hardinga, s portala
woman&home
■ številni različni viri