Priprava
■ Maslo zrežemo na kockice, potem pa ga počasi stopimo. Stopljenega nekoliko ohladimo.
■ Kekse zdrobimo v multipraktiku ali s pomočjo kuhinjskega valjarja. Dodamo kakav, stopljeno maslo, med in rum. Vse skupaj zmiksamo v nekaj kratkih intervalih. Nazadnje prilijemo mleko in zmešamo, da dobimo drobtinasto zmes. S prsti jo vtremo na dno modela za pito (23 cm), pri čemer oblikujemo tudi klasičen rob. Model s podlago položimo v hladilnik.
■
GANAŠ. Smetano segrejemo pri srednji temperaturi. Obe čokoladi nadrobimo v skledo. Tik preden smetana zavre, z njo prelijemo čokolado. Po eni minuti vse skupaj zmešamo, da dobimo gladko, enobarvno in sijočo, gosto tekočo zmes. Ganaš po 5 minutah nalijemo na podlago v modelu. Če ga je potrebno zravnati, ga zravnamo. Model s pito položimo v hladilnik čez noč.
■ Okvir modela pazljivo ločimo od pite. Nazadnje jo okrasimo z izbranim sadjem. Lahko jo potresemo tudi z malo kokosove moke, z drobno sesekljanimi lešniki, pistacijami ali orehi ali z mandljevimi lističi.
Serviranje
Čokoladna pita s čokoladno kremo brez pečenja je odlična sladica. A le z izbrano kakovostno čokolado. Ohlajeno in okrašeno narežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Smetano za kuhanje lahko nadomestimo s klasično sladko smetano.
■ Model za pito lahko nadomestimo z modelom za torto s snemljivim obodom.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
■ Improvizirajmo. Čokolado najbolje odišavljamo s z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, meto ali/in z vaniljo.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Ganaš (ganache) je najpogosteje preprosta mešanica zdrobljene čokolade in vroče smetane. Čokolada je lahko temna, mlečna ali bela, ganaš pa je lahko preliv ali krema. Prihaja iz francoske kuhinje.
Različice
Ideja
gl.
čokolada (številne
ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje); mlečna čokolada (številne
ideje); smetana za kuhanje (številne
ideje) ipd.
Opombe
Mlečna čokolada je izdelana na osnovi mleka (najmanj 14 % delež), vsebovati pa mora najmanj 25 % kakava. Mleko v mlečni čokoladi zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna pita s čokoladno kremo brez pečenja (izvirno: čokoladni tart bez pečenja)
Natelije, z bloga
Mystic Cakes (srb.)
■ številni različni viri