Priprava
■ Tortni model (23–25 cm) poškropimo s sprejem za kuhanje. Ali pa ga obložimo s prozorno ali z acetatno folijo.
■ PODLAGA. Maslo počasi stopimo. Oreo kekse zmiksamo v drobtine. Stresemo jih v skledo. Prilijemo stopljeno maslo, dodamo ščepec soli in dobro premešamo. Da se piškotne drobtine enakomerno navlažijo.
■ Piškotno masleno mešanico stresemo v model. Enakomerno jo razdelimo po dnu. Nazadnje jo blago vtisnemo s pomočjo ravnega dna kozarca.
Čokoladna penasta torta z jagodami in ganašem je razkošno in neverjetno sladkanje z le petimi (5) sestavinami.
■ ČOKOLADNA PENA. V skledici zmešamo želatino in 2,5 žlice hladne vode. Počakamo 5–10 minut, da nabrekne.
■ Zavremo 2,4 dl smetane in ščepec soli. Čokoladne kapljic stresemo v skledo. Vrelo smetano odstavimo in vmešamo želatino. Da se stopi. Mešanico nalijemo na čokolado. Mešamo, da se čokolada stopi. Stopljeno ohladimo na sobno temperaturo. Med občasnim mešanjem.
■ Jagode očistimo, operemo in posušimo.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
■ Preostalo smetano in sladkor v prahu stepemo. Da se na površini tvorijo trdi vršički. Majhen del stepene smetane odločno vmešamo v čokoladno zmes. Nato postopoma in nežno vmešamo preostalo smetano.
■ Tanko plast čokoladne pene razmažemo po podlagi v modelu. Po njej položimo jagode. Od zunanjega dela proti notranjosti in s širšim delom navzdol.
■ Preostalo čokoladno peno nežno nadenemo v dresirno vrečko. S pomočjo ravnega okroglega nastavka del pene nabrizgamo med jagode. Preostalo peno nabrizgamo po vrhu. Nazadnje jo nežno poravnamo. Model pokrijemo s prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 4–6 ur.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja torte, 4–6 ur.
■
GANAŠ,
ganache (pripravimo ob koncu hlajenja pene z jagodami). Smetano zavremo. Čokoladne kapljice stresemo v skledo. Prelijemo jih z vrelo smetano in počakamo 3 minute. Dobro premešamo, da dobimo gladek preliv.
■ Ganaš hladimo 15 minut, da se nekoliko zgosti. Nazadnje ga razmažemo po strjeni peni. Po ganašu potresemo drobne čokoladne ostružke. Po obodu torte pa položimo 10 lepih jagod.
Serviranje
Čokoladna penasta torta z jagodami in ganašem, za vsakega Gurmana in za vse priložnosti.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Po vrhu ohlajene torte nalijemo ganaš, mešanico čokolade in vroče smetane
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■
Jagode lahko mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke). Z ribezovim likerjem (
cassis), pomarančnim likerjem (
Cointreau,
Curaçao,
Grand Marnier), s češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom.
Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprostega in povsem samostojnega.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije
vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■
Čokolado hranimo v temne prostoru z uravnoteženo temperaturo. Če jo doseže vročina, čokolada lahko zacveti. Na njej se pojavijo svetle lise kakavovega masla, ki pride na površje. Čokolade nikoli ne hranimo v hladilniku.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar
na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna penasta torta z jagodami in ganašem (izvirno:
strawberry chocolate mousse cake)
Lauren Miyashiro, z bloga
delish
■ številni različni viri
Lauren Miyashiro