Priprava
■ ČOKOLADNA BROWNIE PODLAGA. Čokolado sesekljamo, hladno maslo pa zrežemo na kockice. Oboje stresemo v kozico, pristavimo in počasi (!) segrevamo. Med občasnim mešanjem, da se stopi.
■ Tortni model (23 cm) tanko namažemo z maslom in potresemo z moko. Ko se čokoladna mešanica stopi, dodamo sladkor in sol in dobro premešamo. Da se sestavine povežejo. Odstavimo in hladimo 10 minut.
■ Pečico prižgemo na 175 stopinj. Topli čokoladni mešanici primešamo jajci in mleko. Nazadnje dodamo moko in premešamo v gladko testo. Nalijemo ga v model, po vrhu ga zgladimo. Model položimo v ogreto pečico za 22 minut.
■ Pečeni biskvit je videti, ko bi ne bil pečen. A brez skrbi, le ohladimo ga.
■ Ko se biskvit ohladi, notranji, vidni del modela namažemo z maslom. Nato odrežemo trak peki papirja. Širok toliko, da je zalepljen za model, čez rob modela pa ga gleda pribl. 5 cm.
■ ČOKOLADNA PENA. Pristavimo posodo, na katero se prilega manjša skleda ali kotliček, za
vodno kopel. Čokolado sesekljamo in jo stresemo v skledo/kotliček. Stopimo jo med občasnim mešanjem. Stopljeno odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ Beljake ločimo od rumenjakov. Želatino namočimo v malo hladne vode za 5–8 minut. Topli stopljeni čokoladi primešamo rumenjake.
■ V kozici pristavimo pribl. 2 dl smetane. Počasi jo segrevamo, da se ob robu kozice pojavijo drobni mehurčki. Odstavimo, dodamo ožeto želatino in mešamo, da se stopi. Pustimo nekaj minut, da se hladi, potem pa smetano z želatino primešamo k čokoladi.
■ Preostalo smetano stepemo, da se na površini tvorijo čvrsti vršički. Gl.
opozorila.
■ Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Stepamo, da se na površini beljakovega snega tvorijo čvrsti vršički. Sladkor pa se povsem stopi. Če malo snega pomanemo med dvema prstoma, sladkorja ne smemo čutiti.
■ Stepeno smetano nežno in postopoma vmešamo v čokoladno mešanico. Nato podobno vmešamo še beljakov sneg. Da dobimo kremno, a puhasto peno. Postrgamo jo na ohlajeno podlago v modelu in zgladimo po vrhu. Torto položimo v hladilnik čez noč.
■ Z ohlajene torte odstranimo obroč s papirjem.
Serviranje
Sočna, penasta in ohlajena
čokoladna brownie torta s čokoladno peno je pripravljena, da jo narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo s z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, meto ali/in z vaniljo.
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Ni jasno: iz surovine, procesiranja ali embalaže oz. transporta. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Triki
Sladica, ki jo položimo na hlajenje v hladilnik, se ne navzame vonjav drugih živil v hladilniku. Če v hladilnik položimo skledico ali krožniček z malo sode bikarbone.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); mlečna čokolada (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opombe
Mlečna čokolada vsebuje zelo nizko količino kakava in visoke deleže sladkorjev, zakisa telo, hitro dviga sladkor itd. Zato se blagodejni učinki kakava na mlečno čokolado ne nanašajo. Pa še nekaj: mlečne beljakovine se vežejo z antioksidanti, prisotnimi v kakavu, in jih tako naredijo še težje dostopne za naše telo.
Opozorila
■
Čokoladna brownie torta s čokoladno peno je zelo kalorična in nezdrava sladica. Zaradi (mlečne) čokolade (gl.
nasveti, opombe), jajc, moke, sladkorja, masla in smetane. Zato jo pripravi le za številčne goste. Sicer je velika verjetnost, da jo čez dan zmažeš sam ali še s kakšnim pomočnikom.
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ Če smetano za peno premočno stepemo, jo težje vmešamo k ostalim sestavinam. V peni pa lahko nastanejo grudice.
Zanimivosti
■ Čokolada je že od nekdaj veljala za afrodiziak. Zadnji azteški vladar, cesar Montezuma II., je dnevno zaužil celo do 40 tekočih čokolad dnevno.
■ Rjavčki so domnevno nastali leta 1893, kreiral pa naj bi jih slaščičar v čikaškem Palmer House Hotelu. Na željo Berthe Palmer, lastnikove žene. Pripravil jih je z orehi in z marelično glazuro. Beseda
brownie, kot ime čokoladnega peciva, je bila prvič zapisana leta 1896, v kuharici
Boston Cooking-Scholl Cook Book, Fannie Farmer.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna brownie torta s čokoladno peno
■ številni različni viri