Priprava
■ Čokolado nadrobimo v skledico, nato pa jo stopimo nad vodno kopeljo ali v mikrovalovki. Stopljeno ohladimo.
■ Na kos peki papirja, velikosti klasičnega pekača, zarišemo 2 kroga, s premerom 15 cm. Med krogoma pustimo nekaj centimetrov, saj testo med peko naraste. Papir položimo v pekač s porisano stranjo navzdol.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Testo. Beljake sobne temperature stepamo, da se začnejo tvoriti vršički. Nato med nadaljnjim stepanjem, ki naj ne traja dlje kot 2-3 minute (gl.
opozorila), postopoma dodamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg, na katerega presejemo kakav in jedilni škrob. Prilijemo kis, potem pa vse skupaj nežno premešamo z metlico. Nazadnje nežno primešamo še stopljeno čokolado. Ni nujno, da dobimo enotno barvno testo, lahko je malo šarasto.
■ Testo razdelimo na sredo zarisanih krogov na papirju, potem pa ga poravnamo in oblikujemo v obliki krogov. Pekač položimo na spodnje vodilo v pečici. Temperaturo znižamo na 120 ºC, testo pa sušimo 60–90 minut. Na čas sušenja vplivajo različne stvari, zato po uri sušenja večkrat preverimo, če je testo že suho.
■ Pečico ugasnemo, vratca pečice pa pripremo s kuhalnico ali podobnim. Testo v pečici povsem ohladimo. Tudi zdaj smo previdni in pazljivo spremljamo, da testa ne zažgemo.
■ Nadev. Skuhamo zelo močno instant kavo.
■ Kremni sir in sladkor stepamo, da se sladkor stopi.
■ Sladko smetano čvrsto stepemo, stepeno pa nežno postrgamo na kremni sir. Prilijemo hladno kavo in nežno premešamo, le toliko, da se sestavine povežejo. Nadev pokrijemo s prozorno folijo in položimo v hladilnik.
■ Kos hladnega testa položimo na servirni krožnik. Obložimo ga z dvema tretjinama kreme, kremo pa potresemo z izbranim sadjem, po okusu tudi s čokoladno dekoracijo, čokoladnim čipsom. Vse skupaj pokrijemo z drugim kosom testa. Po njem nanesemo preostalo kremo, po kateri razdelimo izbrano sadje (lahko je drugo) in s čokoladno dekoracijo.
■ Sladica za 60 minut v hladilnik.
■ Preliv. V kozici pristavimo kavo, sladkor in kakav. Zavremo in kuhljamo nekaj minut, da se preliv nekoliko zgosti. Nato ga odstavimo in ohladimo pri sobni temperaturi.
Serviranje
Sladico prelijemo s čokoladnim prelivom.
Čokoladna beljakova torta s smetanovo sirčkovo kremo in čokoladnim prelivom je čista uživancija za vse starosti.
Nadomestek
Kdor ni ljubitelj sadja (gl.
ideje), lahko Pavlovo, obloženo s kremo, potrese z različnimi (opečenimi, sesekljanimi) oreški, s sesekljano čokolado ali z
granolo.
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C.
■ Posebno suhe, zračne in hrustljave beljakove tortice dobimo, če pečene pri sobni temperaturi sušimo 24 ur.
Nasveti
■ Pavlovo pripravljamo s karseda svežimi jajci. V trgovini poiščemo jajca s čim daljšim rokom trajanja.
■ Sladkor v beljakovem snegu se mora povsem stopiti. Ko malo snega pomanemo med prstoma, ne smemo čutiti sladkorja.
Triki
Beljakov sneg oblikujemo s paleto, pri čemer ob robu oblikujemo vršičke, ki onemogočajo pokanje in sesedanje osnove.
Pojasnila
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajc izbirajmo tista z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje).
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Kremni sir (tudi sirček, sirni namaz) je mlečni proizvod iz skute, z dodatkom smetane. Uporabljamo ga kot
namaz (številne
različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana in nekoliko precenjena predstavnika kremnega sira sta maskarpone (mascarpone) in
sirček Philadelphia.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo preko 16 kilogramov smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Različice
Ideje
■ gl.
beljak (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje);
torta (
nasveti, triki, opozorila...)
■ Pavlovo lahko obložimo z različnim sadjem, zlasti s kivijem, jagodami, češnjami, borovnicami in malinami, pa tudi s slivami, breskvami, ananasom, mangom ipd., pa tudi z mešanim sadjem. Gl. tudi
nadomestek.
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
Pri pripravi beljakovega snega ne držita dve stari trditvi. Prva je, da nam beljakov sneg ne bo uspel, če bo posoda, v kateri ga stepamo, mokra. Druga trditev, ki ne drži, je, da bo sneg bolj čvrst, če beljakom dodamo ščepec soli ali nekaj kapljic kisa (če beljake stepamo v bakrenem kotličku, kis lahko opustimo). Je pa res, da s kisom dosežemo, da je sneg stabilnejši in sijoč, kar je pomembno pri pripravi
vetrcev in
Pavlove.
Opozorila
■ Če beljake stepemo premočno, osnova med pečenjem poči in se sesede.
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zanimivosti
Domnevajo, da so
Pavlovo prvič pripravljena v čast ruski balerini Ani Pavlovi (1881-1931) med enim od njenih gostovanj v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Sladico si lastita oba naroda, raziskave pa so bolj naklonjene Novozelandcem. Keith Money, biograf Ane Pavlove je zapisal, da je jed kreiral kuhar v Wellingtonu na Novi Zelandiji, med njenim gostovanjem leta 1926.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna beljakova torta s smetanovo sirčkovo kremo in čokoladnim prelivom (izvirno:
Pavlova torta)
Marija Petrović, z bloga
PALACHINKA (srb., angl.)
■ številni različni viri