Predpriprava
■
KVAŠENO TESTO. V posodo namiznega mešalnika stresemo moko, sladkor in kvas. Prilijemo toplo mleko in jajca sobne temperature. Mešamo s kavljema, da se sestavine povežejo.
Namenska moka za kvašeno testo je tista drobna skrivnost večine uspelih kolačev iz kvašenega testa.
■ Hitrost mešanja znižamo. Mešanici dodamo sol, potem pa še maslo. Postopoma (!), žlico po žlico. Ko se ena žlica masla vmeša, dodamo naslednjo. Ko dodamo vse maslo, hitrost zvišamo na srednjo. Testo gnetemo še 10 minut. Če se lepi za posodo, dodamo še malo moke.
■ Skledo tanko premažemo z oljem. Vanjo položimo testo. Pokrijemo ga s prozorno folijo in položimo v hladilnik. Čez noč.
Priprava
■ NADEV. Pripravimo
vodno kopel, nad katero položimo ustrezno velik kotliček ali skledo. Čokolado sesekljamo in stresemo v kotliček / skledo. Dodamo na kockice zrezano maslo, lešnikovo pasto (v pasto zmiksani lešniki) in sladkor. Stopimo med občasnim mešanjem.
Avtorica je pripravila dve babki, eno podolgovato, drugo pa okroglo. Lahko pa pripravimo tudi porcijske mini babke, v pekaču za mafine.
Babka je lahko okrogla ali podolgovata
■ Stopljenemu nadevu primešamo kakav in cimet. Nadev ima gostoto namaza.
■ Večji podolžni ali okrogli pekač ali 2 manjša premažemo z maslom. Pladenj obložimo s peki papirjem.
■ Če delamo 2 manjši babki, testo razdelimo na pol. Polovico položimo nazaj v hladilnik. Drugo polovico razvaljamo na pomokani delovni površini v kvadrat. Enakomerno ga premažemo z nadevom. Nadevano testo zvijemo od sebe. Zvitek preložimo na pladenj, ki ga preložimo v zamrzovalnik. Za 10–15 minut. Zaradi lažjega rezanja in oblikovanja. Podobno razvaljamo in nadevamo še drugi kos testa.
■ Svaljek vzamemo iz pečice. Razpolovimo ga po dolžini, obe polovici pa prepletemo. Testeno kitko položimo v model/a. Pokrito s kuhinjsko krpo vzhajamo 90 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj. Babko pečemo pribl. 30 minut, da se lepo obarva.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa (čez noč) in vzhajanja nadevanega zvitka, 90 minut.
■ SLADKORNI SIRUP. Tik pred koncem pečenja zavremo vodo s sladkorjem. Pečeno babko vzamemo iz pečice. Takoj jo premažemo s sladkornim sirupom in ohladimo. Vsaj do toplega.
Serviranje
Čokoladna babka z lešniki je priljubljen (praznični) kolač. Samo še narežemo jo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Čokolada že od nekdaj velja za afrodiziak. Zadnji azteški vladar, cesar Montezuma II., je dnevno zaužil celo do 40 tekočih čokolad dnevno.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet.
■ Babka je sladek pleten kolač ali kruh iz židovske kuhinje. Nadevamo jo s čokolado, s cimetovim sladkorjem, z jabolki, s skuto, z Nutello ali/in z rozinami. Ponavadi je premazana s sladkornim sirupom, da je bolj vlažna in ohrani svežino.
Opozorila
Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira. To je najtoplejši del hladilnika.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna babka z lešniki (izvirno:
čokoladna babka s lješnjacima)
Mateja Krvarić, z bloga
uvijek gladna (hrv.)
■ številni različni viri
Mateja Krvarić