Predpriprava
■
KVAŠENO TESTO (nasveti, triki, opozorila…). V skledi zmešamo vse sestavine, vključno zmehčano maslo in 225 g mlačne vode. Da se navlažijo vse suhe sestavine. Po potrebi prilijemo še malo vode, da se vse skupaj poveže v testo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo, testo pa pustimo počivati 20 minut.
■ Spočito testo mešamo in gnetemo, da postane gladko in mehko. Testo preložimo v pomasleno skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo ali s kuhinjsko krpo. Testo pustimo vzhajati pri sobni temperaturi 90–120 minut.
■ Orehe blago opečemo v suhi ponvi. Vmes jih večkrat premešamo.
Priprava
■ Ohlajene orehe in čokolado drobno sesekljamo.
■ Vzhajano testo razdelimo na 2 pribl. enako težki polovici. Pokrijemo ju s kuhinjsko krpo.
■ PREMAZ. Jajce in ščepec soli blago stepemo z vilicami.
■ NADEV. Maslo počasi stopimo. V skledi zmešamo sladkor, jajce, kakav, kavo in sveže mleti cimet. Prilijemo stopljeno maslo in zmešamo; mešanica je videti zrnata.
■ Vsak hlebček testa razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Da dobimo dva pravokotnika (pribl. 23x45 cm). Če se razvaljano testo skrči, ga pustimo počivati 10 minut. Nato ga še malo razvaljamo, da dobimo želeno velikost. Nič hudega, če je daljša stranica dolga 42 ali 48 cm.
■ Dva podolžna pekača (pribl. 23x13 cm) tanko namažemo z maslom.
■ Vsako polovico testa enakomerno namažemo s polovico nadeva. Ob robu pustimo za dobra 2 cm testa nenamazanega. Po nadevu enakomerno potresemo sesekljane orehe in sesekljano čokolado.
■ Prvo polovico nadevanega testa zvijemo po ožji stranici, da dobimo pribl. 25 cm dolg zvitek. Z ostrim nožem ga previdno (da ne izteče preveč nadeva) podolžno razpolovimo. Zdaj obe polovici s prerezano stranjo navzgor, da se vidijo plasti testa in nadeva, zvijemo v pletenico. Na obeh koncih jo zlepimo skupaj. Podobno zvijemo in prepletemo še drugi kos testa.
■ POSIP. Vse sestavine zmešamo, da dobimo drobtinasto mešanico.
■ Pletenici položimo v pekača. Premažemo ju z jajcem in potresemo s posipom. Morebitne zračne mehurčke počimo z zobotrebcem. Pekača pokrijemo s prozorno folijo, zvitka pa pustimo vzhajati pri sobni temperaturi 90–150 minut.
■ Proti koncu vzhajanja prižgemo pečico na 150 stopinj. Pekača položimo v ogreto pečico za pribl. 35 minut.
■ Babki pokrijemo z alu folijo, potem pa ju pečemo še 15–25 minut. Da se temno zlato rjavo obarvata. Skupni čas pečenja je 50–60 minut. Babki sta pečeni, ko kuhinjski termometer v sredini pokaže pribl. 91 stopinj.
■ Pekača vzamemo iz pečice. Testo takoj ločimo od roba pekača s pomočjo noža ali z lopatico. Babki hladimo v pekačih 10 minut. Nato ju zvrnemo na mrežico in ohladimo.
Serviranje
Babki narežemo na rezine.
Čokoladna babka je klasičen praznični kolač, prileže pa se skozi vse leto- že za zajtrk.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■
Improvizirajmo. Čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, meto* ali/in z vanilijo*.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Nasveti
Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov, saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
Pojasnila
■ Babka je sladek pleten kolač ali kruh iz židovske kuhinje. Nadevamo jo s čokolado, s cimetovim sladkorjem, z jabolki, s skuto, z Nutello ali/in z rozinami. Ponavadi je prelita s sladkornim sirupom, da je bolj vlažna in ohrani svežino.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
Različice
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje);
kolač (
nasveti, triki, pojasnila…);
kvašeno testo (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
■ Dva hlebčka odpreta možnost, da enega pohrustamo doma, drugega pa podarimo.
Opozorila
Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
■ Babka je med židovskimi priseljenci v New Yorku znana tudi kot kolač
Krantz.
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čokoladna babka (izvirno:
chocolate babkas)
Cynthia Chen McTernan, z
two red bowls
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Cynthie Chen McTernan