Priprava
■ ČISTA PIŠČANČJA JUHA Z JAJČNIMI VLIVANCI. Juho skuhamo ali pa zavremo zalogo iz hladilnika. Skupaj s sojino omako. Zeleni del mlade čebule narežemo na kolesca.
Kitajci juho imenujejo tudi »juha iz jajčnih cvetov« (angl. egg flower soup). Jajcem primešajo malo koruznega škroba.
■ V merilni posodi stepemo jajci, sol in česen v prahu.
■ Ko juha začne vreti, jo nenehno mešamo z leseno kuhalnico. V isti smeri (!). V tankem curku (!) prilivamo stepeni jajci. Juho odstavimo, takoj ko prilijemo jajci.
Serviranje
Juho nalijemo v segret jušnik ali v segrete jušne krožnike / skodelice.
Čista piščančja juha z jajčnimi vlivanci, potresena z mlado čebulo. Lahko je samostojen obrok, če ji primešamo na koščke zrezano kuhano piščančje meso,
piščančje kroglice ali kocke svilnatega tofuja.
Shranjevanje
Čista piščančja juha z jajčnimi vlivanci se obdrži v hladilniku 3–4 dni. V tesno zaprti posodi. Je pa vprašanje, če je takšno juho smiselno shranjevati. Zato, ker pogreta jajca lahko postanejo gumijasta. Pa tudi zato, ker je bolje hraniti čisto juho (tudi dlje), ki jo dokončamo mimogrede.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Čista piščančja juha z jajčnimi vlivanci
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Čisto piščančjo juho lahko nadomestimo s čisto kokošjo juho, s čisto domačo kokošjo juho ali s čisto govejo juho.
■
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Ločeno od drugih živil, na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini. Da pride čim manj v stik z zrakom, ki se nabere v njegovem širšem delu.
»Čas priprave« ne vključuje časa priprave čiste piščančje juhe.
■
Sojino omako izdelujejo s fermentiranjem ali kemijsko. Kemijski proces je hitrejši in cenejši od tradicionalne izdelave. Tako izdelana sojina omaka pa ima slabšo aromo in okus. Tamari ima globlji, kompleksnejši okus kot sojina omaka. Je nekoliko gostejši in manj slan. Sojino omako in tamari lahko medsebojno nadomeščamo. Redki opazijo razliko v okusu.
Opozorila
Pri nakupu sojinih omak pozor (!). Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Segajmo po naravno fermentiranih sojinih omakah iz sojinih zrn, soli in studenčnice.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čista piščančja juha z jajčnimi vlivanci (izvirno:
egg drop soup)
Vered DeLeeuw, s portala
HEALTHY RECIPES
■ številni različni viri
Vered DeLeeuw