Priprava
■ Kumino zmeljemo in stresemo v (mešalno) skledo. Drobnjak drobno narežemo in stresemo na kurkumo. Dodamo obe moki, sol in kumino ter premešamo.
■ Med nenehnim mešanjem postopoma prilijemo toplo vodo. Da dobimo gladko testo, ki je nekoliko gostejše kot klasično
testo za palačinke.
■ V posodi, na katero se prilega plitev krožnik, zavremo za 4 prste vode za vodno kopel. Nad soparo položimo krožnik, temperaturo pa znižamo, da voda komaj opazno vred pod površino.
■ Ponev segrejemo, ogreto pa tanko namažemo s kokosovim oljem. S pomočjo zajemalke po malem zajemamo testo, ki ga s krožnimi gibi enakomerno razlijemo po ponvi. Palačinko pečemo toliko časa, da se začne sama ločevati od ponve.
■ Palačinko pazljivo obrnemo (zato, ker rade pokajo), potem pa jo krajši čas pečemo še po drugi strani. Pečeno palačinko predenemo na krožnik nad vodno kopeljo, potem pa enako spečemo še preostale.
Serviranje
Čičerkine palačinke lahko ponudimo v malodane vsaki sladki (pri testu opustimo sol, kumino in drobnjak) ali slani različici; gl.
palačinke (številne
različice).
Nadomestek
Če nimamo problemov z glutenom, 65 g čičerkine moke nadomestimo s pšenično. Testo postane bolj prožno, peka palačink pa precej lažja.
Izboljšanje
■ Če je mogoče, sezimo po moki iz prepražene čičerke.
■ gl.
nadomestek
Nasveti
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm milimetre). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
Pojasnila
■ Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna, 20-25 cm visoka stročnica, ki ima v kratkih strokih 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje, vse vrste pa so hranljive in lahko prebavljive.
■ Riževo moko meljejo iz rjavega riža in ne vsebuje glutena. Ker je bogata z beljakovinami, je primerna kot nadomestek za meso. Uporabljamo jo pretežno za zgoščevanje, za pripravo dietetičnih testenin in drugega testa, dodajamo jo hrani za dojenčke in otroke, uporabljamo jo kot osnovo za praške za pudinge in podobno.
■ Kurkuma je znana tudi kot
indijski (Indian ginger) ali
rumeni ingver (yellow ginger) ali kot
indijski žafran (Indian saffron). Jedem da (ali poudari) okus in značilno rumeno barvo.
■ Kumina so do pol centimetra dolga semena v obliki srpa. Značilen okus ji daje eterično olje karvon, ki ga je v semenih do 7 %. Limonen daje kumini svežino, ki jo zaznamo v strtih semenih; v mleti kumini se hitro razdiši.
Različice
gl.
čičerkine palačinke z rožmarinovim krompirjevim pirejem in slanino;
mehke brezglutenske palačinke;
palačinke (številne sladke in slane
različice);
pikantne čičerkine palačinke ipd.
Ideje
gl.
čičerka (številne
ideje); čičerkina moka (številne
ideje)
Zanimivosti
■ Brezglutenska čičerkina moka je poznana tudi kot
besan.
■ Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čičerkine palačinke (izvirno: palačinke od slanutka i rižinog brašna)
Andree Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri