Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Čičerka s sirom in poprom, chef Ottolenghi

    Preprosta, bogata in kremna čičerka s sirom in poprom je odlična jed z veliko parmezana, masla, črnega popra in česna.
    5.00 1 št. oseb: 4 čas priprave: pribl. 2,30 zahtevnost: (5.00; 1 ocena) 13. julij 2023 št. ogledov: 81
    Uredil: Urednik
    Izvirno: HAPPY FOODIE
    Receptov: 15542
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 300 g čičerke
    • 250 g mlade špinače
    • 80 g parmezana
    • 60 g parmezanove skorje, neobvezno
    • 100 g masla
    • 3 žlice ekstra deviškega olivnega oljka
    • 2 žlici jabolčnega kisa
    • 1/4 žličke sode bikarbone
    • 2 rdeča čilija, neobvezno
    • sol
    • črni poper v zrnu
    • 8 strokov česna
    • 15 g peteršilja

    Predpriprava

    ČIČERKA S SIROM IN POPROM. Čičerko namočimo v veliko hladne vode. Dodamo žličko sode bikarbone. Namakamo jo čez noč.

    Priprava

    ■ Česen olupimo in zdrobimo. V litoželezni posodi (s pokrovom) segrejemo 2 žlici olja. Dodamo česen, ki ga pražimo kakih 90 sekund pri srednji temperaturi. Da se začne barvati.

    Med kuhanje s površine odstranjujemo pene. Če se pojavijo. Čičerka je kuhana, ko zrno zlahka stremo med prstoma.


    ■ Pečico segrejemo na 160 stopinj.
    ■ Čičerko odcedimo in oprhamo s hladno vodo. Stresemo jo na prepražen česen. Dodamo parmezanovo skorjo (če jo uporabimo), odcejeno čičerko, sodo bikarbono in veliko (!) količino grobo mletega popra. Prilijemo 1,2 l hladne vode in zavremo.
    ■ Ko zavre, posodo pokrijemo in jo prestavimo v segreto pečico. Za 75 minut.
    ■ Vsebino posode posolimo s 3/4 žličke soli. Pokrito kuhamo še 30 minut. Da se čičerka povsem zmehča, od tekočine pa ostane pribl. polovica.
    ■ Špinačo očistimo, operemo in odcedimo.
    ■ Čilija narežemo na tanka kolesca. Kdor želi manj ostrine, odstrani semena. V skodelici jim primešamo kis in ščepec soli.
    ■ Peteršilj drobno sesekljamo.
    ■ Kakih 10 minut pred koncem kuhanja čičerke v večji ponvi segrejemo žlico olja. Dodamo špinačo in 1/4 žličke soli. Segrevamo jo nekaj minut, da ovene. Primešamo peteršilj in odstavimo.
    ■ Parmezan drobno naribamo. Hladno maslo narežemo na kockice, pribl. 2 cm.


    Ko vmešamo maslo in parmezan, dobimo gosto omako. Komur je ljubša redkejša, prilije kakšno žlico vode.


    ■ Zmehčano čičerko vzamemo iz pečice. Takoj dodamo 1/4 maslenih kockic in 15 g naribanega parmezana. Mešamo, da se maslo stopi. Postopek ponavljamo, da porabimo vse maslo in 60 g parmezana. Nazadnje dodamo izdatno merico grobo mletega črnega popra. Parmezanovo skorjo odstranimo.
    ■ Na vrh stresemo špinačo, čilije s tekočino in preostali nariban parmezan.

    Serviranje

    Čičerka s sirom in poprom, chef Ottolenghi ali čičerka cacio e pepe je preigravanje priljubljenih italijanskih testenin cacio e pepe. Odlična samostojna jed h kateri lahko ponudimo parmezan in ribežen.

    Sorodni recepti


    Čičerka s sirom in poprom

    Kuharski leksikon

    Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna stročnica, visoka 20-25 cm. V kratkih strokih ima 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje. Vse vrste so hranljive in lahko prebavljive. Najbolj znane vrste čičerke so: desi (tudi Bengal gram, kala chana, chhola boot), Bambai (Bombaj) in kabuli (kabulska; najbolj pogosta v Sredozemlju). Bolj redki sta črna čičerka (ceci neri), ki je doma v italijanski Apuliji, in indijska zelena čičerka (harbhara).

    Iz 100 g suhe čičerke dobimo 200–250 g kuhane.


    ■ Improvizirajmo. Čičerko najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, čiliji, ingverjem, kajenskim poprom, kisi (balzamični, rdeči vinski, šerijev), koriandrom, limonami* (zlasti s sokom), lovorovimi listi, meto, mleto rdečo papriko (prekajeno, sladko), origanom, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino*, rožmarinom, rujem (sumac), timijanom ali/in z žafranom.

    Špinačo lahko nadomeščamo / kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami, s čemažem, z mladimi listi rdeče pese ali z mladimi listi sladkega krompirja.


    Špinača (Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši le v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko ima glavno vlogo. 100 g špinače vsebuje le 22 kalorij.
    Parmezan (parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe. Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije. Dokaj dober nadomestek je zbrinc. Nadomestek je tudi domači veganski parmezan.

    Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je.


    Poprovec (Piper) je rastlina, ki zraste do 15 m visoko, vendar ga zaradi ekonomičnosti obrezujejo na pribl. 6 m. Znanih je več kot 600 vrst. Plodovi so: zeleni poper (nezrelo zrnje), črni poper in beli poper (strojno olupljeni črni). Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.

    Opozorila

    ■ Ko čičerko namakamo v toplejših mesecih, lahko dobi neprijeten vonj. Znebimo se ga, če vodo 2- do 3-krat zamenjamo. Ali pa posodo z namočeno čičerko položimo v hladilnik.
    ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči na druge občutljive dele telesa. Sicer si s prsti nanje prenesemo pekoče alkaloide. Dlani si nemudoma temeljito operemo s tekočo vodo. Čili uvrščamo med ostre začimbe. Ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept čičerka s sirom in poprom, chef Ottolenghi ali čičerka cacio e pepe (izvirno: the Ottolenghi test kitchen's chickpeas cacio e pepe) s portala HAPPY FOODIE
    ■ številni različni viri
     

    Sorodni recepti

    Lečine polpete
    lahka jed iz leče, svežih drobtin, čebule, jajc in ...
    (5.00; 4 ocene)
    Lečin kari s kokosovim mlekom
    Lečin kari s kokosovim mlekom je odlična azijska jed iz rdeče ali kakšne druge leče, ki jo stresemo na prepraženo ...
    (5.00; 3 ocene)
    Pečeni beli fižol s paradižnikom, pestom in poširanim jajcem
    beli fižol v glavnem poznamo kot pasulj in prebranac, tu pa ga oplemenitimo s prepraženo mešanico čebule, česna in ...
    (5.00; 1 ocena)
    Kruhovi njoki
    Še ena ideja, kako okusno porabimo dan, dva star beli kruh. Natrganega namočimo v mleko in zmešamo z moko, z jajcema ...
    (5.00; 2 oceni)
    Pečeni češnjevi paradižnički z belim fižolom, jajci in pikantno hrustljavo soljo
    Češnjevčke spečemo s česnom, čilijem, baziliko in z oljem. Primešamo jim fižol iz pločevinke in vse skupaj ...
    (5.00; 2 oceni)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.667 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani