Predpriprava
Indijske oreščke namočimo v hladno vodo za 4–12 ur. Če se nam zelo mudi, jih prelijemo z vrelo vodo in namakamo 1–2 uri.
Priprava
■ Pekač ali plastično škatlo za zamrzovanje (pribl. 10x20 cm) obložimo s peki papirjem.
»Čas priprave« ne vključuje časa za predpripravo.
■ PODLAGA. Datlje izpeškamo. Vse sestavine stresemo / nalijemo v blender ali v močnejši multipraktik. Zmiksamo jih s pulsiranjem. Da dobimo dokaj gladko, lepljivo mešanico. Ki jo enakomerno vtisnemo na dno pekača / škatle.
■ VEGANSKA SIRČKOVA KREMA. Namočene oreščke odcedimo in oprhamo s hladno vodo. Še enkrat jih odcedimo.
■ Limetino lupinico drobno naribamo, plod pa ožamemo.
■ Oreščke stresemo v blender ali v močnejši multipraktik. Dodamo limetino lupinico ter prilijemo limetin sok in med. Miksamo, vmes pa postopoma prilivamo mleko in kokosovo olje. Gladko kremo nalijemo po podlagi v pekaču.
Fige lahko nadomestimo z drugim (sezonskim) sadjem. Na primer z breskvami, s kivijem ali z (mešanim) jagodičevjem. Agavin sirup lahko nadomestimo z javorovim.
■ Fige očistimo in narežemo na rezine. Položimo jih po kremi. Kolač ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ohlajeni
cheesecake s figami, brez glutena in peke narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Datlji so plodovi pravega datljevca (
Phoenix dactylifera), palme, ki zraste 15-30 m visoko. Ima 3-5 m dolge pahljačaste liste s trni. Prve sadove rodi po 8-10 letih. Tri glavne kultivirane skupine datljev so mehki (npr.
barhee, halawy, khadrawy, medjool), polsuhi (npr.
dayri, deglet noor, zahidi) in suhi (npr.
thoory). Najokusnejši so
medjool, naprodaj tudi pri nas.
Fige najbolje* odišavljamo / začinjamo z (abecedno): cimetom, cimetovo baziliko, črnim poprom*, ingverjem, janežem, meto*, rožmarinom, sivko, timijanom in vaniljo*.
■
Pri nakupu fig smo pozorni, da so plodovi nepoškodovani. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
■
Agavin sirup je naravno sladilo iz soka agav, ki ne vsebuje saharoze. Je brez okusa in je za 25 % slajši od sladkorja. Odličen je presni sirup iz agav vrste
tequiliana. Svetlega uporabljamo za svetle, temnega pa za temne sladice.
■
Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje tudi več hranilnih snovi.
Limeta je domnevno križanec med limono in citrono. Znanstveniki si niso enotni o njenem izvoru.
■
Limeta (Citrus aurantifolia) je manjše, 4-5 m visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Običajno oberejo še zelene sadeže, ki so bolj dišeči in okusni. Če dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve. Limete so za odtenek bolj kisle in aromatične od limon in imajo zeleno lupinico. Najtemnejše limete so najbolj sočne. Gl. tudi
opozorila.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limete in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limete položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Kokosovo olje in ghi (ghee) uvrščamo med najbolj škodljive maščobe.
■ Tudi pri datljih beremo deklaracije. Sicer lahko namesto datljev brez dodatkov kupimo sadeže s konzervansi ali/in celo z dodanim sladkorjem. Datlji vsebujejo snovi, ki lahko pri občutljivejših izzovejo glavobol.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
cheesecake s figami, brez glutena in peke (izvirno:
cheese cake sa smokvama, raw food, gluten free, dairy free)
Tamara Ivančić, z bloga
ave dulcís (hrv.)
■ številni različni viri
Tamara Ivančić