Priprava
■ PODLAGA. Lešnike za 10-15 minut položimo v pečico, ogreto na 150 stopinj. Ali pa jih pristavimo v suhi ponvi, ki jo med opekanjem lešnikov večkrat potresemo. Opečene lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo. Nato lešnike v krpi preprosto zmanemo med dlanmi, da odpade rdeča lupinica. Olupljene ohladimo.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Ovsene kekse in ohlajene lešnike zmiksamo do teksture drobtin. Prilijemo stopljeno olje in dobro premešamo. V silikonske modelčke za mafine damo po 1 žlico mešanice, ki jo vtisnemo na dno. Modelčke položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ KREMA. Z metlico enakomerno stepemo vse sestavine. S kremo do vrha napolnimo silikonske modelčke. Položimo jih nazaj v pečico za 25 minut. Kolački so pečeni, ko potresemo modelček, krema pa je čvrsta in ni razpokana.
■ MARINIRANE JAGODE. Jagode očistimo, očiščene pa narežemo na četrtine. Pokapljamo jih z medom in z limonovim sokom ter potresemo z naribano limonovo lupinico in z vanilijo. Jagode nežno premešamo, potem pa pokrite mariniramo pri sobni temperaturi. Vmes jih nekajkrat premešamo.
■ Pečene
cheesecake mafine hladimo pri sobni temperaturi čez noč.
Serviranje
Ohlajene
cheesecake mafine obložimo z mariniranimi jagodami. Za dekoracijo lahko dodamo kak listič ali vršiček mete.
Cheesecake mafini z mariniranimi jagodami so luštna sladica za otriške zabave. Tudi zato, ker jih pripravimo v naprej.
Nakup
■ Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira ali sirnega namaza je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Izboljšanje
Pri sladici za odrasle lahko marinadi za jagode dodamo tudi malo ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka.
Pojasnila
■ Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. V kuhinji so priljubljeni zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo, to je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu, vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
■ Kremni sir (tudi sirček;
cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute, z dodatkom smetane, pravzaprav polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz (številne različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana in nekoliko precenjena predstavnika kremnega sira sta maskarpone (mascarpone) in
sirček Philadelphia.
■ Grški jogurt je kralj jogurtov, ki ga proizvajajo iz kravjega ali ovčjega mleka, tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g), je lažje prebavljiv, vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt in je primeren za ljudi z laktozno netoleranco. V kuhinji je priljubljen zaradi goste in kremaste teksture.
■ Brezovo sladilo ali ksilitol je naravno sladilo, ki vsebuje 40% manj kalorij, kot sladkor. Pri pripravi sladic ga nadomeščamo z enako količino. Njegov glikemični indeks je 8, zato ga lahko uživajo tudi diabetiki.
Različice
gl.
sirčkov kolač (cheesecake; številne
različice);
mafini (številne
različice);
sirčkov kolač z jagodami (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
grški jogurt (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje)
Opozorila
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je lešnik že prestar. Poleg tega v lupini ne sme biti luknjic ali razpok. Dlje časa lešnike opekamo, močnejšo aromo dobimo. A pozor: Če jih predolgo termično obdelujemo, postanejo grenki.
■ Izogibajmo se kremnim sirom z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice sira redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Zanimivosti
Najstarejši tiskan recept za sirčkov kolač (cheesecake) najdemo v knjigi
De Agri Cultura. Posodobljena različica je bila objavljena v angleški kuharici
Forme of Cury iz leta 1390. Na podlagi tega
chef Heston Blumenthal trdi, da je sirčkov kolač angleška, ne ameriška specialiteta.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
cheesecake mafini z mariniranimi jagodami (izvirno: zdravi cheesecake s mariniranim jagodama) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri