Priprava
■ Sesekljamo za 2 žlici česna. Skupaj z oljem ga pristavimo v globlji ponvi (20 cm). Počasi (!) ga pražimo 10–12 minut med občasnim mešanjem. Da se zlato rjavkasto obarva. Ponev odstavimo, česnu pa primešamo čilijeve kosmiče.
■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje špagetov. Mandljeve lističe blago opečemo v suhi ponvi ali pa tudi ne, po okusu.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Kuhamo jih 1–2 minuti manj od časa, ki je zapisan na embalaži. Med kuhanjem jih nekajkrat premešamo.
■ Sesekljamo za 1/2 žličke česna. Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo. Parmezan drobno naribamo. Kapre odcedimo, oprhamo s hladno vodo, odcedimo in grobo sesekljamo. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo.
■ Kuhane špagete odcedimo (2,5 dl kropa prihranimo) in jih stresemo nazaj v lonec. Dodamo prepraženi česen s čilijem, 1/2 žličke sesekljanega česna, limonovo lupinico in sok. Pristavimo pri srednji temperaturi, prilijemo prihranjen krop od kuhanja testenin in dobro premešamo. Da se dodane sestavine oprimejo vse špagetov.
■ Testenine nazadnje potresemo s parmezanom, mandlji, kaprami in peteršiljem. Dobro, a na hitro premešamo in odstavimo. Po okusu dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim poprom.
Serviranje
Česnovi špageti z mandljevimi lističi, kaprami in limono so lahko topla predjed ali lažja samostojna jed. Na mizo položimo tudi kos parmezana in ribežen. Da si postreže še vsak sam.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Peteršilj nadomestimo z baziliko.
■ gl.
različice
Izboljšanje
Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem je v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo številko 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo številko 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo številko 8.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
■
Različica II. Avtorica zapiše, da je s kaprami, mandlji in peteršiljem nadomestila pinjole in 2,4 dl sesekljane bazilike.
■
Različico II lahko nadgradimo, tako da opustimo pinjole, limonovo lupinico in baziliko. Limonov sok zmanjšamo na 1 žlico, dodamo pa še 3 žlice sesekljanih kaper, 3 žlice sesekljanih rozin in 2 sardelna fileta (oprhana, posušena, sesekljana). Našteto dodamo skupaj z limonovim sokom.
■
Različico III lahko nadgradimo, tako da opustimo pinjole, limonovo lupinico in baziliko. Limonov sok zmanjšamo na 1 žlico, dodamo pa še 440 g artičokinih srčkov iz pločevinke, ki jih grobo sesekljamo in vmešamo z limonovim sokom in z 1,5 žličke koromačevih semen. Skupaj s parmezanom dodamo še 50 g opečenih, ohlajenih in sesekljanih lešnikov.
Ideje
gl.
mandlji (številne ideje);
špageti (številne ideje)
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani l. 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico (špaga). Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju (
Vocabolario domestico, 1846).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
česnovi špageti z mandljevimi lističi, kaprami in limono (izvirno:
garlicky spaghetti with lemon, capers & almonds)
Cynthia Chen McTernan, z bloga
two red bowls
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Cynthie Chen McTernan