Priprava
■ (podobno jed lahko pripravimo z narezanimi paradižniki) Češnjevce očistimo, operemo in posušimo. Večje lahko podolžno razpolovimo.
■ Pečico prižgemo na 170 stopinj.
■ Česen olupimo in blago natremo. Paradižničke zložimo na dno ognjevarne posode v eni plasti. Prelijemo jih z oljem. V njem ne morajo plavati, so pa v kontaktu z njim. Dodamo sol, česen, timijan in baziliko; gl. tudi
izboljšanje.
■ Posodo položimo v ogreto pečico za 35–40 minut. Olje ne bi smelo opazneje vreti, zato po potrebi znižamo temperaturo.
FOTO: Good Housekeeping
Serviranje
Češnjevci v oljčnem olju, confit, so primerni za serviranje, takoj ko jih vzamemo iz pečice. Lahko pa jih tudi shranimo; gl.
spodaj. V kombinaciji s svežo baziliko se priležejo z mocarelo, z burato (na fotografiji spodaj), s feto, s kozjimi siri ipd. Lahko jih dodajamo solatam, testeninam, rižotam ter paradižnikovim in zelenjavnim (kremnim) juham. Z njimi oblagamo sendviče in opečene kruhke, so pa tudi odlična priloga k mesnim jedem (z žara).
FOTO: RICARDO
Shranjevanje
Češnjevci v oljčnem olju, confit, lahko ohladimo. Ohlajene zložimo v steklene kozarčke in jih prelijemo z oljem od kuhanja. V hladilniku jih lahko hranimo do 10 dni.
Nadomestek
Češnjevce lahko nadomestimo z narezanimi paradižniki.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, limonovo lupinico, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Nasveti
Za jedi s češnjevci uporabljamo raznobarvne sorte. Zaradi različnosti okusov pa tudi zaradi vidnega učinka.
Pojasnila
■ Konfitiranje je kuharska tehnika, pri kateri živila (s)kuhamo v maščobi pri zmerni temperaturi. Po tem se razlikuje od cvrenja, ki terja visoke temperature. Najbolj priljubljen konfit ali konfi (
confit) pripravljamo z račjim in z gosjim mesom. Znane pa so tudi različice z drugim mesom (puran, svinina), z zelenjavo in celo s sadjem. Mesne jedi praviloma skuhamo v masti. Živila praviloma zložimo v kozarčke ali v keramične lončke. Zalijemo jih z maščobo od kuhanja (konzervans), pokrovčke pa zalijemo z voskom. Konfit začnemo uporabljati po nekaj tednih.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
gl. češnjevci (številne
ideje); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje)
Opombe
Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 g.
Opozorila
■ Zrelih paradižnikov praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njihov značilni okus.
■ Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
■ Olivno olje je 100 % maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljajmo ga kot začimbo.
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zanimivosti
Beseda
confit prihaja iz francoskega
confire (konzervirati), ta pa iz latinskega
conficere (proizvesti, narediti). Francoski glagol se je sprva nanašal na sadje, kuhano in konzervirano s sladkorjem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
češnjevci v oljčnem olju, confit (izvirno: confit od rajčica)
Andrea Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
podrobneje
o konfitu (Wikipedia)