Predpriprava
■ ČEŠNJEVA PITA Z MERINGO - OBLOGA (lahko jo pripravimo dan pred pečenjem). Češnjam odstranimo peclje in peške; potrebujemo 450 g očiščenih. Zamrznjene stresemo v cedilo nad ustrezno velikim loncem. V njem jih odmrznemo, hkrati pa se odcedi odvečna voda.
Pri nakupu češenj smo pozorni na peclje, ki morajo biti sočno zeleni.
■ Češnje pristavimo s sladkorje, z
amarattom in s koruzno moko. Zavremo, potem pa znižamo temperaturo, češnje pa počasi kuhljamo 10 minut. Da se tekočina zgosti, češnje pa komaj začnejo razpadati. A so še cele. Oblogo ohladimo na sobno temperaturo. Če jo pripravimo dan pred pečenjem, jo shranimo v hladilnik.
■ KRHKO TESTO. Zmehčano maslo in sladkor stepamo, da dobimo gladko zmes. Dodamo jajce in stepemo, da se sestavine povežejo. Naposled dodamo obe moki, vse skupaj pa na hitro obdelamo. Le toliko, da dobimo mehko testo. Postrgamo ga na pomokano delovno površino. Nežno ga pregnetemo in oblikujemo v kroglo. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 30 minut.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Maslo in beljake segrejemo na sobno temperaturo. Pri maslu gre hitreje, če kar hladnega grobo naribamo. Pri beljakih gre hitreje, če jajca iz hladilnika potopimo v toplo vodo za 5 minut.
Priprava
■ Pekač za pito (23 cm) ali 10 majhnih modelčkov tanko namažemo z maslom. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Ohlajeno testo položimo na varčno pomokano delovno površino. Razvaljamo ga pribl. 5 mm debelo oz. nekoliko tanjše, če delamo majhne pitice. Testo položimo v pekač/modelčke, da z njim prekrijemo dno in obod. Po dnu ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Nazadnje testo pokrijemo z alu folijo, na katero stresemo plast suhega fižola ali riža. Pekač položimo v ogreto pečico za 10 minut; majhne pitice so pečene hitreje.
Vinski kamen je kalijev hidrogentartrat, pecilni prašek pa natrijev hidrogenkarbonat. Iz obeh se sprošča ogljikov dioksid, ki daje rahlost testu oz. snegu. Vinski kamen nastane po naravni poti, zato je naprodaj kot bio / naravni.
■ Pekač/modelčke vzamemo iz pečice. Folijo in obtežitev odstranimo, pekač/modelčke pa položimo nazaj v pečico za 8–10 minut. Da se testo komaj vidno zlato rjavo obarva.
■
MERINGA. Beljake stepemo, da dobimo čvrst beljakov sneg. Med nadaljnjim stepanjem mu počasi, po žlico dodajamo sladkor v prahu. Vse skupaj stepamo še 5 minut, nazadnje pa dodamo kis, vanilijev izvleček in vinski kamen. Na hitro stepemo, da se vse poveže.
Ko nam ostanejo rumenjaki (številne ideje).
■ Pečeno testo vzamemo iz pečice in ga nekoliko ohladimo. Nato ga obložimo s češnjami v sirupu. Meringo nadenemo v dresirno vrečko z okroglim nastavkom: 15–20 mm za pito, 8–12 mm pa za pitice. Meringo nabrizgamo po češnjah; gl. fotografijo. Pekač/modelčke položimo v ogreto pečico za 10–15 minut. Da začne meringa komaj opazno rjaveti.
■ Mandljeve lističe opečemo v suhi ponvi. Le toliko, da zadišijo in se blago obarvajo. Opečene ohladimo.
■ Pečeno pito/pitice ohladimo pri sobni temperaturi. Ohlajeno/ohlajene potresemo s sladkorjem v prahu, nazadnje pa še z opečenimi mandljevimi lističi.
Serviranje
Češnjeva pita z meringo ali češnjeve pitice z meringo je/so sladica za vse letne čase. Porcijske so očem posebno všečne.
Sorodni recepti
Češnjeva pita z meringo
Kuharski leksikon
■
Moka za torte / kolače (
cake flour) vsebuje manj beljakovin, pribl. 7-9 %. Posledično se v testu med pripravo tvori manj glutena. Primerna je za torte in kolače z najbolj mehko, puhasto teksturo. Z nekaj izjemami. Te so čokoladne torte / kolači, ki vsebujejo fini kakav v prahu. Pa torte / kolači, ki vsebujejo sadje ali zelenjavo, npr. bananina in korenčkova torta. Naštete potrebujejo močnejšo,
večnamensko moko (
all-purpose flour). Ta vsebuje srednjo količino beljakovin, 10-12 %. Testo zato vsebuje zmerno količino glutena. Moka je primerna za vse, od čokoladnih piškotov do testa za pice. Gl.
domača moka za torte in kolače.
Zmehčano maslo je maslo sobne temperature.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Češnjeva pita z meringo
Amaretto (di Saranno) je italijanski liker, odišavljen z mandlji, s koščicami marelic in z aromatičnimi izvlečki.
■
Češnje so okusni koščičasti plodovi istoimenskega drevesa (
Prunus avium) iz družine rožnic. Najpomembnejši kultivirani obliki sta hrustavka in srčica. Češnji sta podobni višnja in rešeljika. Češnje so v primerjavi z drugim sadjem drage, ker so izrazito sezonske. Pri nakupu smo pozorni na uvele peclje. Pri sveže nabranih češnjah so ti sočno zeleni. Češnje so priljubljene kot namizno sadje. Z njimi pripravljamo številne deserte, pa tudi nekaj slanih jedi. Iz češenj delajo žgane pijače / likerje:
cherry brandy, češnjevec in kirš (
kirsch). Iz njih kuhamo marmelado, džem in sok. Kandirane češnje uporabljamo za krašenje sladic.
■
Mandljeva moka so drobno mleti opečeni mandlji, ki so po teksturi podobni moki. Miksamo jih v kratkih intervalih, z vmesnimi odmori. Da ne spustijo olja in namesto moke dobimo pasto.
Češnje najbolje* odišavljamo z (abecedno): armanjakom, cimetom*, češnjevim žganjem* (kirš), Grand Marnierom, kisom (balzamični, svetli), konjakom, limonami (lupinica, sok), meto, vanilijo* ali/in z vinom (rdeče, suho, porto).
■
Meringa (meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo
francosko,
italijansko in
švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši; vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejše testo. Kis oz. limonov sok je dodatek, ki pomaga k pri hitrejšemu sušenju penastega testa. Hkrati izniči prevladujoči okus beljakov.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, pasta, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Beljakom dodamo nekaj kapljic svetlega kisa ali limonovega soka pred stepanjem. Tako dobimo stabilnejši sneg. Obenem pa izničimo prevladujoči okus beljakov.
■ Iz tega krhkega testa lahko spečemo odlične piškote. Ohlajeno testo tanko razvaljamo, iz razvaljanega pa izrežemo piškote različnih oblik. Pečemo jih pri 180 stopinjah, da se zlato rjavo obarvajo. Še vroče potresemo s sladkorjem v prahu.
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Pri izbiri masla smo pozorni na oznako
z olivnim oljem. Obstaja večja verjetnost, da vsebuje eno ali več gensko spremenjenih sestavin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
češnjeva pita ali češnjeve pitice z meringo (izvirno: cherry meringue tarts)
Sam Linsell, z bloga
Drizzle&Dip
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sam Linsell
Sam Linsell