Predpriprava
Moko presejemo v skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero zlijemo jajce, olje in kis. Dodamo ščepec soli, nato pa postopoma prilivamo mlačno vodo in umesimo gladko testo. Ko je testo primerno gosto, ga
pregnetemo. Oblikujemo ga v hlebček, premažemo z oljem in ovijemo v
prozorno folijo; počiva naj 30 do 60 minut, lahko pa tudi čez noč. Gl. tudi
vlečeno testo.
Priprava
■ Češnje očistimo, operemo in razkoščičimo. Limonino lupino drobno naribamo. V skledo pretlačimo skuto. Dodamo kislo in sladko smetano, jajci, sladkor v prahu, naribano limonino lupino in ščepec soli. Gladko razmešamo. Pekač namažemo z maslom.
■ Spočito testo položimo na desko, potresemo ga z žlico moke in razvaljamo na krog (pribl. 30 cm). 50 g masla pristavimo in počasi stopimo. Pečico igrejemo na 180 stopinj.
■ Testo preložimo na pomokan prt in ga tanko namažemo s stopljenim maslom. Nato ga s pomočjo hrbtne strani dlani čim tanjše razvlečemo. Tretjino razvlečenega testa namažemo s skutinim nadevom, tega pa potresemo z razkoščičenimi češnjami.
■ S pomočjo prta začnemo zavitek zvijati na nadevani strani. Zvitega položimo v pekač, po katerem ga ustrezno oblikujemo. Zavitek premažemo s preostalim stopljenim maslom in za približno 20 minut potisnemo v segreto pečico.
■ Ko se zavitek zlato rjavkasto obarva, ga vzamemo iz pečice, še enkrat premažemo s preostalim maslom, potem pa pečemo še 6 do 8 minut.
Serviranje
Češnjev zavitek s skuto narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu. Ponudimo mlačnega ali hladnega.
Nadomestek
■ Vlečeno testo lahko pripravimo tudi po kakšnem drugem receptu; gl.
vlečeno testo (
različice).
■ Domače vlečeno testo nadomestimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in burek. Odlično vlečeno testo je na kose ali na vago na voljo v pokriti ljubljanski tržnici, v trgovskih centrih pa prodajajo pakirano testo različnih proizvajalcev. Liste iz kupljenega testa uporabljamo na dva načina; gl.
vlečeno testo (
ideje).
■ Zasilen nadomestek za sveže češnje so dobro odcejeni sadeži iz kompota.
■ Mešanico kisle smetane in jajc za pokapljanje nadeva lahko nadomestimo z mešanico stopljenega masla in sladke smetane.
Izboljšanje
■ Češnje lahko nadomestimo z višnjami, pri čemer dodamo skutinemu nadevu malo več sladkorja. Del češenj lahko nadomestimo z rabarbaro, ki jo olupimo, narežemo na dober centimeter dolge koščke in zmešamo s češnjami.
■ Skutin nadev odišavimo z žlico ruma.
■ Ko
češnjev zavitek s skuto pred koncem pečenja še enkrat premažemo z maslom, v maslo pred tem gladko vmešamo 1 do 2 rumenjaka.
Nasveti
■ Pred pripravo vlečenega testa vse sestavine segrejemo na sobno temperaturo. To pomeni, da jih iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom priprave.
■ Vlečeno testo naj bo mehkejše in prožno oziroma elastično, ugnetemo pa ga do te mere, da se ločuje od dlani in posode ali delovne površine, na kateri ga pripravljamo.
■ Vlečeno testo za zavitek razvlečemo karseda tanko.
Triki
■ Vlečeno testo lažje vlečemo, če vanj ugnetemo malo kisa ali limoninega soka, razvaljanega pa pred vlečenjem tanko namažemo z mlačnim oljem.
■ Če se med vlečenjem testa le-to strga, luknjico preprosto s prsti stisnemo skupaj.
■ Ko testo razvlečemo, nastanejo debeli robovi oziroma okrajki. Te porežemo, potem pa jim dodamo še malo moke. Vse skupaj ugnetemo in uporabimo za pripravo.
Pojasnila
■ Z jajcem je pri vlečenem testu takole: Če pripravljamo testo za kuhanje, uporabimo celo jajce, testu za pečenje pa jajc običajno ne dodajamo. V bosanski kuhinji najdemo drugačen napotek: Jajce dodamo testu za sladke jedi, za slane pa ne. V obeh primerih pa na približno 350 gramov moke uporabimo 1 jajce, pri čemer nekoliko zmanjšamo količino vode.
■ Če testenega hlebčka pred počivanjem ne namažemo z maščobo, se po vrhu testa naredi skorjica, zaradi katere se testo med vlečenjem trga.
Različice
Ideje
gl.
češnje (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje);
Opombe
■ Za pripravo vlečenega testa uporabljamo mehko moko ali namensko moko, mleto in pakirano prav za vlečeno testo. Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Junij je pravi čas, da poskrbimo za zimsko zalogo češenj za češnjev zavitek, ki bo pozimi prav tako odličen, kakor sredi sezone češenj. Z opranih češenj odstranimo peclje, potem pa jih razkoščičimo. Češnje razdelimo po pladnju ali pekaču, te pa potisnemo v zamrzovalnik. Zamrznjene češnje razdelimo v vrečke in shranimo v zamrzovalniku. Češnje lahko zamrznemo tudi neposredno v vrečkah.
Opozorila
■ Testa po koncu počivanja nikoli ne gnetemo.
■ Pretrdo vlečeno testo se težje vleče, premehko pa se med vlečenjem rado trga.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina do 30 g.
Zanimivosti
V tujini je znanih več vrst skute oziroma svežih sirov:
bajtarski sir (angl. cottage chees),
kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees),
maskarpone (it. mascarpone),
rikota (it. ricotta) in
scamorza (it.),
boursin,
fromage frais in
petit suisse (vsi fr.) in drugi.
Viri
■ dopolnjen recept
češnjev zavitek s skuto (izvirno: češnjev zavitek) iz časnika
Slovenske novice, 2001
■ številni različni viri