Priprava
■ Češnje očistimo, razpolovimo in razpeškamo. Očiščene stresemo v manjšo posodo. Prilijemo toliko vina, da jih prekrije. Dodamo 40 g sladkorja, cimet in naribano pomarančno lupinico. Zavremo in kuhamo 15 minut.
■ Vino odcedimo, cimet odstranimo.
■ Maskarpone, preostali sladkor in rumenjake zmiksamo v gladko kremo. Beljake s sladkorjem v prahu stepemo v čvrst beljakov sneg. Smetano čvrsto stepemo. Maskarponejevi kremi nežno primešamo limonin sok, stepene beljake in stepeno smetano.
■ V manjši, globlji (steklen) pekač položimo vrsto piškotov, ki jih pomakamo v precejeno vino. Po piškotih namažemo 1/3 kreme, po njej pa enakomerno razdelimo polovico češenj. Premažemo z drugo tretjino kreme, ki jo prekrijemo s preostalimi navlaženimi piškoti. Nazadnje namažemo preostalo kremo.
■ Sladico dobro ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
češnjev tiramisu razdelimo in ponudimo.
Nadomestek
■ Baby piškote lahko nadomestimo s
savoiard piškoti.
■ Maskarpone (
mascarpone) lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene
skute in 1 dela
kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane. Gl. tudi
domači maskarpone.
Izboljšanje
Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Posoda, v kateri stepamo beljakov sneg, mora biti popolnoma čista in suha.
Pojasnila
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline; gl.
nadomestek.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
češnje (številne
različice)
Opombe
Cimet se lepo dopolnjuje z vsemi sladkimi začimbami (npr.
vanilja, klinček), od pikantnih pa le s
koriandrom in
muškatnim oreščkom.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v sadju naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno sadje nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo.
■ Sveže češnje jemo pred obrokom, saj njihova bazična reakcija zavira izločanje prebavnih sokov, kar še posebej ovira prebavo mesa. Po uživanju češenj ne pijmo vodo, še manj pivo ali druge alkoholne pijače.
■ Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Sadje vsebuje številne hranilne snovi, vendar le tisto prvorazredno, torej sveže in nepoškodovano.
Zanimivosti
Na srednje veliki češnji zraste v sezoni pribl. 7.000 plodov. Veliko, ko nabiramo, in malo, ko jemo.
Reki
S kuhanjem lahko izboljšamo okus vsakemu živilu. Razen zrelemu sadju. (kitajski modrec)
Viri
■ dopolnjen recept
češnjev tiramisu ali
tiramisu s češnjami (izvirno: tiramisu s trešnjama) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri