Priprava
■ Češnje operemo in odcedimo. Odstranimo jim peclje, peške pa pustimo. Pečico segrejemo na 230 stopinj, z rešetko na sredini.
Limonov sok blaži sladkost sladoledov. Obenem jim da specifično kiselkasto svežino in sadno aromo.
■ PEČENE ČEŠNJE V PEČICI (kdor želi blagi priokus dima, gl.
kuharski leksikon). Češnje stresemo v globlji kovinski pekač (pribl. 25x25 cm). Potresemo jih s sladkorjem in premešamo. Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 40 minut. Češnje pečemo med občasnim mešanjem. Da se zmehčajo in spustijo sok.
■ Pečene češnje nekoliko ohladimo. Da jih lahko izpeškamo. Češnje stresamo v visoko, ozko posodo (od paličnega mešalnika). Peške pa v litrsko kozico. Sok od pečenja prihranimo v ponvi.
■ Smetano nalijemo na peške. Pristavimo in zavremo pri srednji temperaturi. Ko zavre, odstavimo in pokrijemo.
■ Češnje grobo (!) zmiksamo s paličnim mešalnikom. Nočemo pireja, želimo le grobo sesekljati sadje, da sprosti sokove. Sesekljane češnje stresemo v ponev s prihranjenim sokom. Pristavimo, zavremo in kuhamo pri srednji temperaturi. Med nenehnim mešanjem 5–10 minut. Da izhlapi pribl. polovica soka in dobimo nekakšen džem.
Češnjevo kašo stresemo v čist kozarec za vlaganje. Začinimo jo s ščepcem soli. V hladilniku jo hranimo do 3 tedne. Uporabljamo jo kot namaz.
■ Kuhane češnje pretlačimo s pasirko ali skozi gosto cedilo. Dobimo pribl. 565 g češnjevega koncentrata. In pribl. 425 g nepretlačene češnjeve kaše. Če je koncentrata več, ga znova pristavimo v ponvi in kuhamo do želene teže. Če je koncentrata premalo, prilijemo hladno vodo do skupne teže 565 g.
■ Smetano, v kateri smo namakali peške, precedimo na pretlačene češnje. Prilijemo limonov sok, posolimo in gladko zmešamo.
■ Pripravimo večjo posodo z ledeno hladno vodo. Vanjo položimo posodo z maso za sladoled. Hladimo jo pribl. 30 minut. Med občasnim mešanjem.
■ Posodo z maso pokrijemo in jo položimo v hladilnik. Za pribl. 4 ure. Da se ohladi do največ 4 stopinje. Po okusu lahko primešamo še malo limonovega soka ali/in soli.
■ Ohlajeno maso nalijemo v aparat za sladoled. Tega pripravimo po navodilu proizvajalca. Ta čas litrsko posodo za sladoled in prožno lopatico hladimo v zamrzovalniku.
Porcija sladoleda vsebuje pribl. 365 kalorij. »Čas priprave« ne vključuje časa zamrzovanja.
■ Zgoščen, lahek sladoled preložimo v ohlajeno posodo za sladoled. Z ohlajeno lopatico. Sladoled pokrijemo s prozorno folijo neposredno po površini. Posodo pokrijemo, pokrito pa preložimo v zamrzovalnik. Hladimo ga pribl. 4 ure.
Serviranje
Češnjev sladoled, brez jajc ponudimo samostojno. Ali s kakšnim drugim sladoledom (brez jajc).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Recept deluje z vsakimi češnjami, če so zrele in neoporečne. Njihov naravni okus, kislost in pigment določijo okus in barvo sladoleda. Na poseben okus tega sladoleda vpliva pečenje češenj s peškami. Pa namakanje pešk v smetani in ukuhavanje zmiksanih pečenih češenj.
■
Češnje lahko spečemo na vročem delu žara. V litoželezni ponvi. Vmes jih večkrat premešamo. Če se zdi, da se hočejo sladkane češnje zažgati, ponev prestavimo na hladnejšo stran žara.
Če je sladoled v zamrzovalniku dlje kot 12 ur, ga 30-60 minut pred serviranjem predenemo v hladilnik.
■
Glavna vloga aparata za sladoled pri pripravi sladoleda je pospeševanje hlajenja zmesi. V zmes pa vnaša tudi zrak, zaradi katerega je sladoled bolj kremast, gladek in mehak. Pri pripravi sladoleda uporaba aparata za sladoled še ni jamstvo, da v sladoledu ne bo kristalov. Dobimo jih, če v aparat nalijemo slabo zmes.
Če masi za sadni sladoled dodamo malo fruktoze, poudarimo okus sadja.
■
Pečenje celih češenj omogoči, da peške dodajo sladoledu prefinjen mandljev priokus. Več tega dobimo z namakanjem (infuzijo) pešk v smetani. S kuhanjem češenj se znebimo odvečne vode. In dobimo svilnato gladek sladoled.
■
Razlika med štirimi ledenimi posladki: sladoledom, sorbetom, šerbetom in granito. Osnova sladoleda so mleko ali/in smetana, sladkor in sadje ali drugo živilo. Sorbet ima podobno osnovo, le da mlečni izdelek nadomestimo z vodo. Zato je sorbet lažji, bistveno manj kaloričen, brezglutenski in veganski posladek (če ne vsebuje jajc). Šerbet je podoben sorbetu, le da vsebuje majhen del mleka ali/in smetane. Za razkošnejšo teksturo. Granita je podvrsta sorbeta, le da namenoma formiramo kristale. Tako da opustimo mešanje mešanice med zamrzovanjem in po njem.
Opozorila
Če je v sladoledu premalo sladkorja, po navadi ni gladek, ampak zrnat. Če je sladkorja preveč, je oteženo zamrzovanje. Alkohol znižuje temperaturo zamrzovanja. Zato močne alkoholne pijače masi za sladoled dodajamo v majhnih količinah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
češnjev sladoled, brez jajc (izvirno:
cherry ice cream recipe)
Stella Parks, z bloga
serious eats
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Stelle Parks
Stella Parks