Priprava
■ CESARSKI PRAŽENEC (
šmorn; kaiserschmarrn). Rozine preberemo, temeljito operemo in odcedimo; gl.
izboljšanje.
■ ŽVRKLJANO TESTO. Moko presejemo v kotliček. Prilijemo mleko, dodamo 2 rumenjaka in ščepec soli ter stepemo v gladko testo. Prilijemo sladko smetano in še enkrat stepemo.
■ Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Nežno (!) ga vmešamo v testo.
Pri večji količini testa praženec pripravimo v dveh- ali v več etapah.
■ V ponvi segrejemo maslo, na katerega vlijemo pripravljeno testo. Potresemo ga z rozinami in po spodnji strani opečemo na štedilniku; gl. tudi
različice. Ko se testo spodaj rjavkasto obarva, po vrhu pa je še tekoče, ga z lopatico ali s paleto razdelimo na 3 kose. Te obrnemo in pečemo le toliko časa, da se testo na spodnji strani začne strjevati.
■ Pečeno testo z dvema vilicama, ki ju vlečemo eno proti drugi, natrgamo na manjše koščke. Pečemo ga le še toliko časa, da ni več koščkov z vidnimi tekočimi delci. Pazimo, da ga ne prepečemo oz. presušimo (!).
Serviranje
Cesarski praženec ali
šmorn takoj razdelimo na segrete krožnike in potresemo s sladkorjem v prahu. Ponudimo ga s sezonskim sadnim kompotom, s sadnim prelivom, s pogretim džemom, z
malinovim maslom ali/in s kozarcem polsladkega laškega ali renskega rizlinga; gl.
someljejev nasvet.
Someljejev nasvet
Preprost, ne pretirano sladek desert terja polsladko vino. Ki s pravšnjo mero sladkorne stopnje sladico ustrezno dopolni.
Nadomestek
Sladko smetano lahko v celoti nadomestimo z mlekom.
Sladica je na spletu pogosto napačno poimenovana carski praženec ali šmorn. Če bi bila carski, bi bila ruska. V resnici pa je avstrijska, zato je pravilno: cesarski.
Izboljšane
Odcejene rozine lahko pokapljamo z rumom, v različici za otroke pa z limonovim sokom.
Cesarski praženec, foto Erdbeerschokola.de
Nasveti
Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru. Predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
Triki
Stare rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v limonin sok. Tako postanejo spet mehke in dišeče.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
■
Cesarski praženec ali
šmorn ponekod pripravljajo tudi tako, da ponev s testom za 10 minut položijo v pečico, ogreto na 180 stopinj. Nazadnje pečeni praženec natrgajo z vilicama.
■ (za 3 osebe): 30 g moke, 3 jajca, 1 dl mleka, 40 g masla (tudi za pečenje), 0,1 dl ruma, 20 g rozin, ščepec soli, ščepec vanilijevega sladkorja, naribana limonina lupinica.
Cesarski praženec, foto Erdbeerschokola.de
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno naj bi bilo po pisanju nekaterih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za večino srčnih obolenj.
Zanimivosti
Pripravo cesarskega praženca prvič omenijo v zapiskih iz l. 1563. V kuharskih knjigah pa ga najdemo od 18. st.
Viri
■ dopolnjen recept
cesarski praženec ali
šmorn; naslovna fotografija
Chefkoch
■ številni različni viri