Priprava
■ Pristavimo soljeno vodo za blanširanje čemaža. Čemaževe liste temeljito operemo, potem pa jih 35 sekund blanširamo v kropu.
■ Blanširan čemaž odcedimo in takoj preložimo v ledeno hladno vodo. Po 2 minutah ga odcedimo in posušimo s papirnatimi brisačami.
■ Čemaž grobo sesekljamo, sesekljanega pa stresemo v multipraktik. Prilijemo olje in počasi miksamo, nato pa zvišamo hitrost za 30–60 sekund. Da dobimo svetlo, živo zeleno olje. Olje najprej precedimo skozi gosto cedilo, potem pa še skozi gosto cedilo, obloženo z gazo.
■ Čemaževo olje shranimo v hladilnik.
Serviranje
Čemaževo olje je ena od številnih različic priljubljene maščobe s katerim začinjamo različne zelenjavne (kremne) juhe, testenine, rižote ipd.
Nadomestek
Repično olje lahko nadomestimo z ekstra deviškim olivnim oljem.
Izboljšanje
gl.
nadomestek
Pojasnila
■ Čemaž (
Allium ursinum) je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Primeren je za ozimnico.
■ Čas blanširanja začnemo odštevati tedaj, ko tekočina z dodanimi živili znova zavre.
Različice
Ideje
gl.
čemaž (številne
ideje)
Opombe
Pri čemažu uporabljamo mlade lističe do cvetenja, redkeje mlade popke, še redkeje čebulice. Slednje so zelo drobne, zato najpogosteje nabiramo liste, ki zrastejo v izobilju.
Opozorila
Čemažu sta podobna zelo strupena šmarnica (
Convallaria majus) in podlesek (
Colchicum autumnale), ki pa nimata značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim.
Zanimivosti
Čemaž je znan tudi kot divji česen, gozdni česen, kačji lek, medvedji česen in štrkavec.
Viri
■ dopolnjen recept
čemaževo olje (izvirno: wild garlic mayonnaise)
chefa Petta Biggsa, s portala
GREAT BRITISH CHEFS
■ številni različni viri