Predpriprava
Čemaž dobro operemo, opranega pa odcedimo. Odcejenega dobro posušimo s čisto kuhinjsko krpo ali s papirnatimi brisačami. Sušimo ga še 60 minut, najbolje na papirnatih brisačah. Gl.
opozorila.
Priprava
■ Ko so čemaževi lističi povsem suhi, jih narežemo na širše rezance po širini. Stresemo jih v večji steklen kozarec in prilijemo olje. Premešamo in pokrijemo, kozarec pa položimo v hladilnik za 3 tedne. Olje premešamo vsak dan enkrat, da potopimo lističe, ki splavajo na površje.
■ Olje precedimo v čisto steklenico, ki jo tesno zapremo.
Uporaba
Čemaževo oljčno olje lahko dodajamo solatam, omakam, juham, rižotam in vsem drugim jedem. V katere tudi sicer sodi česen.
Shranjevanje
Čemaževo oljčno olje lahko hranimo v hladilniku do 12 mesecev. V uredništvu ocenjujemo, da bi se moralo obdržati tudi v hladnejšem prostoru. V temni steklenici, shranjeni na temnem.
Nadomestek
Ekstra deviško olivno olje lahko nadomestimo s kakim drugim nevtralnim ekstra deviškim oljem.
Izboljšanje
Olju lahko primešamo tudi olupljen česen, sveže ali suhe suhe čilije, sveža ali suha zelišča, poprova zna ipd. Česen, sveže čilije ali/in sveža zelišča precedimo skupaj s čemažem. Da ostane čisto olje.
Pojasnila
■ Čemaž (
Allium ursinum) je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Uporabna je cela rastlina: čebulica, plod, popek in cvet, najpogosteje pa vendarle pripravljamo liste. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Čemaž je naravni antibitok.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
■ gl.
čemaž (številne
ideje)
■ Osnovno in najbolj preprosto odišavljeno olje pripravimo tako, da steklenico s širšim vratom napolnimo z izbranim zeliščem ali z zeliščno mešanico. Prelijemo ga s kakovostnim olivnim oljem, zapremo in pustimo stati 7-14 dni. Nazadnje olje precedimo.
■
Kako shranimo čemaž za ozimnico (številne
ideje)
Opombe
■ Olje pridobi priokus čemaža že po enem tednu. Po treh pa pridobi še barvo.
■ V čemažu je kar 20-krat več adenozina kot v česnu. Ta je ključen pri proizvajanju in prenašanju energije v organizmu (v ATP in ADP obliki).
Opozorila
■
Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (
Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo.
■ Če listov ne posušimo temeljito, postane olje žarko.
■ Olivno olje je 100 % maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljamo ga kot začimbo.
Zanimivosti
■ Čemaž je znan tudi kot divji česen, gozdni česen, kačji lek, medvedji česen in štrkavec. Kitajski por ima skoraj enak okus kot čemaž.
■ Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čemaževo oljčno olje (izvirno:
ulje od srijemuša – medvjeđeg luka)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri