Priprava
■ VLOŽENI ČEMAŽEVI POPKI. V kozici zavremo kis, vodo in sladkor. Vmes premešamo, da se sladkor stopi. Ko zavre, odstavimo. Dodamo ščep soli in ščep zrn roza popra. Ohladimo na sobno temperaturo.
Tekočino za zalivanje lahko začinimo z gorčičnimi semeni, z zrni belega ali/in črnega popra, z rdečim poprom, z vejico timijana ali/in z rezino kurkume. Gl. opozorila.
■ Popke divjega česna stresemo v steriliziran kozarec za vlaganje. Do vrha nalijemo ohlajeno tekočino. Kozarec dobro zapremo. Popke pred serviranjem kisamo v hladilniku. Vsaj nekaj dni.
Serviranje
Čemaževi popki v kisu ali
vloženi čemaževi popki se priležejo v masleni omaki za k fileju bele morske ribe. Najbrž bi se ujeli tudi s kako drugo omako. Odlično se obnesejo tudi potreseni po solati.
Shranjevanje
Vloženi čemaževi popki se obdržijo do 6 mesecev.
Čemaževi popki
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Čemaž (Allium ursinum) je ena najbolj okusnih, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija raste v (deloma) senčnih, vlažnih hrastovih, bukovih in gabrovih gozdovih. Pri nas ga najdemo skoraj povsod, užitni pa so listi, čebulice, cvetovi in plodovi. Rastlina, ki močno diši po česnu, zraste 10-40 cm visoko. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, stari pa suličasti in temneje zeleni. Snežno belo se razcveti maja in junija, podolgovata čebulica pa je obdana z belo prozorno kožico. Cvetovi imajo močnejšo aromo, stari listi pa šibkejšo.
Kislo-sladki preliv uravnoteži oster česnov okus. Roza poper pa okrepi cvetni okus popkov.
■
Čemaž je naravni antibiotik in vsebuje veliko antioksidantov, ki ščitijo celice pred prostimi radikali. Izboljša splošno počutje, prežene spomladansko utrujenost in poživlja (daje energijo). V čemažu je kar 20-krat več adenozina kot v česnu. Ta je ključen pri proizvajanju in prenašanju energije v organizmu (v ATP in ADP obliki).
Čemaž je znan tudi kot divji česen, gozdni česen, kačji lek, medvedji česen in štrkavec.
■
Roza poper v resnici ni poper. Tako se imenuje, ker je po velikosti in po okusu podoben popru. Roza poper so v resnici mehke, votle in posušene jagode 3 različnih vrst. Vrtnice
baies (
Euonymus phellomanus), grma perujskega poprovca (
Schinus molle) in brazilskega popra (
Schinus terebinthifolia). Slednja pripadata družini rujev. Z roza poprom začinjamo slane in sladke jedi. Čeprav je po okusu podoben črnemu popru, ima tudi sladko, sadno noto. Vedno ga dodajamo na koncu kuhanja.
Opozorila
Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (
Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo.
Čemaževi popki v kisu
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čemaževi popki v kisu ali
vloženi čemaževi popki (izvirno:
pickled wild garlic buds) s portala
GREAT BRITISH CHEFS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
GREAT BRITISH CHEFS (Amazon Nemčija)