Priprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 60 stopinj.
■ Čemaževe podolgovate čebulice očistimo; olupimo tudi sluzasto zunanjo ovojnico. Očiščene čebulice in 3–4 liste grobo narežemo in stresemo v multipraktik. Mešamo nekaj sekund, dodamo 1–2 žlički vode in mešamo do grobe teksture.
■ Zmiksano mešanico razmažemo po papirju v pekaču. Pekač položimo v ogreto pečico za 2–3 ure, da se čemaž povsem posuši. Če imamo dehidrator, čemaž pri 60 stopinjah sušimo 3–4 ure.
■ Posušeni čemaž zmeljemo v prah, z mlinčkom, v mešalniku (blender) ali v multipraktiku. Prah stresemo v čist kozarček za vlaganje, ki ga neprodušno zapremo.
Začinjanje
Čemaž v prahu je odličen posip oz. začimba za
pečen krompir,
pomfri, za juhe, raguje in vse druge jedi, v katerih želimo čemažev priokus.
Shranjevanje
Čemaž v prahu lahko hranimo v temnem prostoru do pomladi oz. do naslednje sezone čemaža.
Pojasnila
Čemaž (Allium ursinum) je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Primeren je za ozimnico: lahko ga zamrznemo, (sesekljanega z malo soli) namočimo v olje ali pa pripravimo slasten
čemažev pesto.
Različice
- ozimnica (številne ideje)
- užitne divje rastline (številne različice)
Ideje
■ gl.
čemaž (številne
ideje)
■ S čemaževim prahom lahko pripravimo
zeliščno maslo in zeliščno sol.
Opombe
V čemažu je kar 20-krat več adenozina kot v česnu. Ta je ključen pri proizvajanju in prenašanju energije v organizmu (v ATP in ADP obliki).
Opozorila
Čemažu sta podobna zelo strupena šmarnica (Convallaria majus) in podlesek (Colchicum autumnale), ki pa nimata značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čemaž v prahu (izvirno: ramp powder)
Kaele, z bloga
local kitchen
■ številni različni viri