Priprava
■ Pekač (20x20 cm) tanko namažemo z maslom. Pečico serejemo na 160 stopinj.
■ Maslo narežemo na koščke, pristavimo in počasi stopimo. Mleko segrejemo do mlačnega. Stopljeno maslo odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ Beljake in kis stepamo. Da se na metlici začnejo tvoriti mehki vršički.
■ Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo bledo, gosto kremo. Maslo in vodo stepamo ročno še 2 minuti. Vmešamo moko, da se sestavine povežejo. Počasi vmešamo mlačno mleko in vanilijev izvleček.
■ V testo nežno (!) vmešamo 1/3 beljakovega snega; gl.
opombe. Potem pa postopoma še dvakrat po 1/3.
■ Testo nalijemo v pekač, kolač pa pečemo 45–60 minut. Ko pekač potresemo, se pečen kolač še vidno trese na sredini; gl.
nasveti.
■ Pečen kolač dobro ohladimo.
Serviranje
Hladen
čarobni vanilijev kolač nežno narežemo, potresemo s sladkorjem v prahu in ponudimo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Pri tej sladici še posebej.
Izboljšanje
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Če se kolač prezgodaj obarva, ga pokrijemo s kosom alu folije.
Čarobni vanilijev kolač
Triki
Beljakov sneg nam lepo uspe, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Čarobni vanilijev kolač
Ideje
gl. maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
Opombe
Beljakovega snega v testo ne moremo vmešati povsem gladko. Zato poskrbimo le, da v testu ni vidnih večjih koščkov snega.
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Temperatura pečice je zelo pomembna pri tem kolaču.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čarobni vanilijev kolač (izvirno: magic custard cake),
Todd Porter in Diane Cu, z bloga
WHITE ON RICE COUPLE
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Todda Porterja & Diane Cu
Čarobni vanilijev kolač