Priprava
■ Maslo pristavimo in počasi stopimo. Pekač (20x20 cm) tanko namažemo z maslom. Mleko ogrejemo do mlačnega. Stopljeno maslo odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ Moko in kakav presejemo v skledo, potem pa ju z metlico mešamo 20 sekund. Beljake in nekaj kapljic kisa stepamo, da dobimo čvrst beljakov sneg. Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Prilijemo maslo, kavo in vanilijev izvleček. Vse skupaj stepamo 2 minuti.
■ Pečico ogrejemo na 160 °C.
■ Moko s kakavom stresemo na rumenjakovo zmes. Premešamo, da se sestavine povežejo. Med mešanjem postopoma prilijemo mleko, da dobimo gladko testo; gl.
nasveti. Nežno vmešamo tretjino beljakovega snega, da v testu ni videti večjih kepic snega. Zapored vmešamo še preostali dve tretjini. Testo nalijemo v pekač, ki ga za 50–60 minut položimo v ogreto pečico. Ko potresemo kolač, se mora na sredini še blago tresti.
■ Pečen kolač ohladimo. Tudi hladen se še blago trese.
Serviranje
Ohlajen
čarobni čokoladni kolač potresemo s sladkorjem v prahu in narežemo na kocke; gl.
opozorila. Po okusu ga ponudimo z izbranim (mešanim)
jagodičjem.
Nakup
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, ki ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C, pri čemer se izloči kakavovo maslo, suhe sestavine, ki ostanejo, pa znova s hladnim postopkom zmeljejo v kakav v prahu.
■ gl.
nakup
Nasveti
Testo je zelo tekoče, zato ga med prilivanjem mleka lažje stepamo ročno. Če uporabljamo električni mešalnik, stepamo pri najnižji hitrosti.
Pojasnila
Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Gl. tudi
opombe.
Različice
Ideje
■ gl. kakav (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Najbolj priljubljeno jagodičasto sadje so
borovnice, jagode, maline, ribez in
robidnice.
Opombe
Pri pripravi beljakovega snega ne držita dve stari trditvi. Prva je, da nam beljakov sneg ne bo uspel, če bo posoda, v kateri ga stepamo, mokra. Druga trditev, ki ne drži, je, da bo sneg bolj čvrst, če beljakom dodamo ščepec soli ali nekaj kapljic kisa (če beljake stepamo v bakrenem kotličku, kis lahko opustimo). Je pa res, da s kisom dosežemo, da je sneg stabilnejši in sijoč, kar je pomembno pri pripravi
vetrcev in
Pavlove.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Temperatura mleka je pri čarobnem čokoladnem kolaču zelo pomembna. Če je prevroče, lahko zakrknejo jajca. Če je prehladno, se lahko maslo strdi.
■
Čarobni čokoladni kolač je zelo občutljiv na tresljaje. Prvi košček vzamemo iz pekača karseda previdno. Kljub temu ob morebitnem vnovičnem premikanju kolač po vrhu hitro razpoka. A tudi to je del njegovega šarma.
Zanimivosti
Prvi je kakavovca z botaničnim imenom poimenoval švedski znanstvenik Karl Linne, ki mu je nadel ime
Theobroma (hrana bogov)
cacao.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čarobni čokoladni kolač (izvirno: chocolate magic custard cake)
Todd Porter & Diane Cu, z bloga
WHITE ON RICE COUPLE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Todda Porterja & Diane Cu
Todd Porter & Diane Cu