Predpriprava
Zvečer zamešamo kvasni nastavek in pustimo na sobni temperaturi, da se aktivira do jutra. Ko se podvoji, je pripravljen za zames testa.
Če nimate svojih droži, je več o pripravi med nasveti.
Priprava
V mešalno skledo odtehtamo kvasni nastavek, vodni kefir in obe moki ter počasi mešamo v planetarnem mešalniku z lopatko, ali ročno, da se vse sestavine dobro povežejo. Pustimo testo počivati eno uro, da poteče autoliza in se razvije gluten v testu.
Nato v testo dobro vmešamo v vodnem kefirju raztopljeno sol in gnetemo, da se testo začne lepo svetiti in gre lepo od stene posode.
Testo preložimo v dobro naoljeno pravokotno posodo s pokrovom. V nadaljnjih dveh urah testo raztegujemo na pol ure. Raztegnemo ga tako, da ga primemo na sprednji strani, dvignemo da se raztegne in prepognemo. Nato ga primemo na nasprotni strani, spet dvignemo da se raztegne in prepognemo. Enako storimo še na levi in desni strani. Nazadnje ga spodvijemo v kepo in damo nazaj v posodo in pokrijemo. Ker je dobro naoljeno, se testo ne izsuši.
Po dveh urah prestavimo posodo s testom vzhajat na hladno (10°C) za 12 – 18 ur.
Ko se testo lepo dvigne in se poveča volumen dva do trikrat, nadaljujemo z delom. Testo previdno »zlijemo« na delovni pult in ga razkosamo na manjše dele.
Previdno jih prestavimo na peki papir in damo v pečico vzhajat še za pol ure na 100°C, na dno pečice pa damo vrelo vodo, da ohranja vlažnost.
Ko so lepo vzhajale, odstranimo vodo in segrejemo pečico na 210°C ter pečemo še 15 – 20 minut. Ko iz pečice lepo zadiši, jih spečemo še do želene barve.
Pečene zložimo na leseno rešetko in pustimo, da se ohladijo.
Serviranje
Čabate so izvrstnega okusa. Iz njih naredimo fantastične senviče ali jih nadevamo z zanimivimi namazi in divjimi rastlinami.
Lahko jih tudi prerežemo in narežemo na kocke, zraven se priležejo kapljice posebnih olj: tartufov, grozdnih pešk...
Okusne pa so tudi same...
Nasveti in priporočila
Več o pripravi droži in pripravi fermentiranega kruha in peciva z drožmi si lahko preberete http://doberkotkruh.splet.arnes.si/ By Mojca Dolinar.
” Pri pripravi testa, ki bo v dolgem fermentacijskem procesu, uporabimo močno moko z dobrim glutenom, ki bo zdržal dolgotrajni postopek in bo rezultat, lepo in luknjičavo krušno pecivo. “
” Kruh z drožmi in vodnim kefirjem je lažje prebavljiv in bolj zdrav, saj simbioza mlečnokislinskih bakterij, kvasovk ter encimov predelajo ogljikove hidrate in beljakovine v lahko prebavljive, v take snovi, ki jih naše telo »zna« prebrati. “