Predpriprava
■ BUHTELJNI Z MARMELADO -
KVAŠENO TESTO. Moko
presejemo v veliko skledo. Dodamo sladkor, vanilijev sladkor, suhi kvas, drobno naribano limonovo lupinico in ščepec soli.
■ Maslo počasi stopimo. Stopljenega zmešamo z mlekom, da dobimo mlačno tekočino. Prilijemo jo k moki. Dodamo jajci, potem pa vse skupaj s kuhalnico ali električnim ročnim mešalnikom dobro obdelamo. Da dobimo gladko testo, ki se loči od posode in kuhalnice. Kar traja 10-15 minut; gl.
opombe.
Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne. Tako formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
■ Testo rahlo pomokamo in pokrijemo s kuhinjsko krpo. Na toplem ga vzhajamo pribl. 30 minut. Da doseže dvojni obseg.
Priprava
■ Vzhajano testo na hitro še enkrat pregnetemo.
■ Maslo pristavimo in stopimo. Srednje visok pekač namažemo z maslom.
■ Vzhajano testo oblikujemo v svaljek. Narežemo ga na kolobarje in vsakega sploščimo z dlanjo. Na sredo vsakega položimo po žlico marmelade. Nato robove poveznemo čez marmelado in stisnemo.
■ Vsak buhtelj potopimo v stopljeno maslo. S stisnjenim delom navzdol jih sproti polagamo v pekač. Buhtlje nazadnje pokrijemo s kuhinjsko krpo. Vzhajamo jih na toplem jajih 30 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Pekač položimo na spodnjo rešetko v segreti pečici. Za 30-40 minut.
Serviranje
Buhteljni z marmelado ali
buhtlji z marmelado so najboljši mlačni ali hladni. Še posebej, če jih ponudimo s
pudingovo vanilijevo omako.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Marelično marmelado lahko nadomestimo s slivovo ali kakšno drugo po svojem okusu.
■ Nekaj idej za izvrstne nadeve:
domača nutella brez sladkorja,
domače arašidovo maslo,
domače lešnikovo maslo,
domače mandljevo maslo,
karamelni mandljev namaz s cimetom; gl. tudi
namazi (številne sladke in slane
različice).
■ Suhi kvas lahko nadomestimo s svežim. 1 vrečka suhega kvasa je enako kocki svežega kvasa (42 g).
Buhteljni z marmelado
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Buhteljni z marmelado pridobijo z doma mleto moko.
Nasveti
■ Vse sestavine za kvašeno testo segrejemo na sobno temperaturo. Najbolje, da jih iz hladilnika vzamemo večer pred pripravo. Razen jajc, ki jih vzamemo iz hladilnika do največ 2 uri pred uporabo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27, nikakor pa ne sme pasti pod 20 °C. In ne pozabimo: brez prepiha!
■ Kadar pripravljamo kvašeno testo z ročnim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega. Najboljša ima 35-40 stopinj. Kadar je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča tekočina pa jih uniči.
Triki
Če nimamo toplote ali/in časa za pripravo kvašenega testa. Posodo s testom položimo v pečico, segreto na 50 sopinj. Takoj, ko testo potisnemo v pečico, jo ugasnemo. Testo že čez nekaj minut začne vzhajati.
Pojasnila
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Različice
■ Pri številnih različicah kvašenega testa se spreminjajo količine masla, mleka, sladkorja in jajc. Različice z več maščobe vzhajamo dlje časa.
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne ideje)
Opombe
Čimbolj obdelamo testo, tem rahlejše so buhtlji.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund
Zanimivosti
■ Buhteljni ali buhtlji sp sladko pecivo iz kvašenega testa v obliki hlebčka. Najpogosteje so nadevani z (marelično) marmelado. Nazadnje so potreseni s sladkorjem v prahu. Buhteljni so poznani v večini dežel nekdanje Avstro-Ogrske monarhije. Klasični so buhteljni z marmelado. V Avstriji so najbolj znani v dunajskem
Café Leopold Hawelka. Beseda buhtelj prihaja iz nemškega
buchtel, ta pa iz češkega
buchta (buhtelj, bunka, kepa).
■ Za marmelado je dolgo veljalo, da izvira iz Anglije. V resnici pa se je leta 1770 prvič pojavila v škotskem obmorskem mestu Dundee. Trgovec John Collier je nekega dne kupil velik tovor pomaranč. Ker so bile grenke, niso šle v prodajo. Trgovčeva žena jih je predelala v marmelado, podjetje, ki je nastalo tedaj, pa obstaja še danes.
■ Ko so Georgea B. Shawa na večernem sprejemu vprašali, kako naj mu postrežejo čaj, z rumom ali brez, je strumno odvrnil:
Običajno ga pijem z rumom, toda brez čaja.
Viri
■ dopolnjen recept
buhteljni z marmelado ali
buhtlji z marmelado iz knjige Preprosto, hitro in okusno!, Steinbrugger, Maria,
Mohorjeva založba, Celovec 2008
■ fotografija
TINA’S COOKING
■ številni različni viri