Predpriprava
■ BUHTELJNI S ČOKOLADO IN MALINOVO MARMELADO - KVASEC. Maslo ogrejemo na sobno temperaturo, mleko pa do toplega. V skledo nadrobimo kvas, ki ga potresemo z žlico sladkorja. Prilijemo toplo mleko, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo kakih 10 minut. Da aktiviramo kvas.
■ Moko in sol presejemo.
■
KVAŠENO TESTO (za 10 buhtljev). V veliko skledo damo jajce, rumenjak, preostali sladkor, zmehčano maso in vanilijev sladkor. Prilijemo kvasec, dodamo 350 g moke in vse skupaj zmešamo v gladko testo. Po potrebi dodamo še malo moke, a testo mora ostati mehko. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo položimo v skledo, to pa pokrijemo s kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Testo pustimo vzhajati na dvojno količino, kar ponavadi traja 60 minut pri sobni temperaturi.
Priprava
■ Vzhajano testo predenemo na pomokano delovno površino. Na hitro ga pregnetemo, potem pa ga razdelimo na 10 podobno velikih koščkov. Vsak košček oblikujemo v kroglico, te pa pustimo počivati 10 minut.
■ 20 g masla stopimo, s stopljenim pa premažemo (okrogel) pekač, v katerem bomo spekli buhteljne. Za to količino testa je primeren okrogel pekač (23 cm), visok pribl. 5 cm. Preostalo stopljeno maslo nalijemo v skledico.
Malinovo marmelado pretlačimo skozi gosto cedilo. Da se znebimo nadležnih pečk med zobmi.
■ Vsako testeno kroglico sploščimo v disk, s premerom pribl. 10 cm. Na sredo vsakega položimo žličko malinove marmelade in kockico (lahko tudi 2) čokolade. Testo pazljivo zavihamo proti sredini in pazimo, da marmelada ne izteče. Oblikujemo kroglico, ki jo položimo v pekač, tako da je del, kjer se testo spaja, spodaj. Podobno oblikujemo vse kroglice. Vse skupaj pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati 20 minut.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 25 minut. Da se buhteljni obarvajo rjavkasto..
Serviranje
Buhteljni s čokolado in malinovo marmelado so najbolj okusni topli do mlačni. Pred serviranjem jih potresemo s sladkorjem v prahu.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Testo lahko odišavimo z naribano limonovo ali s pomarančno lupinico.
Buhteljni s čokolado in malinovo marmelado
Nasveti
Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Triki
Če nimamo ustrezne toplote ali/in časa za pripravo kvašenega testa, si pomagamo tako, da posodo s testom položimo v pečico, ogreto na 50 stopinj. Takoj, ko testo potisnemo v pečico, jo ugasnemo. Testo že čez nekaj minut začne vzhajati.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
Različice
■ Nadev iz tega recepta lahko nadomestimo s kako dobro domačo marmelado, z
domačo nutello (
različice) ali s kakšnim drugim sladkim
namazom (številne
različice).
Buhteljni s čokolado in malinovo marmelado
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje);
kvašeno testo (številne
ideje);
malinova marmelada (številne
ideje)
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Buhteljni ali buhtlji sp sladko pecivo iz kvašenega testa v obliki hlebčka. Najpogosteje so nadevani z (marelično) marmelado. Nazadnje so potreseni s sladkorjem v prahu. Buhteljni so poznani v večini dežel nekdanje Avstro-Ogrske monarhije. V Avstriji so najbolj znani v dunajskem
Café Leopold Hawelka. Beseda buhtelj prihaja iz nemškega
buchtel, ta pa iz češkega
buchta (buhtelj, bunka, kepa).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
buhteljni s čokolado in malinovo marmelado (izvirno:
buhtle s čokoladom&malinom)
Ana V. Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT soli (srb.)
■ številni različni viri