Priprava
■ (gl.
foto strip)
Pekač obložimo s
peki papirjem.
■ Očiščeno bučo grobo
naribamo.
■ List testa pokapljamo z žlico olja, ki ga razmažemo s
kuhinjskim čopičem. Tri spodnje četrtine testa potresemo z 2 zravnanima žlicama sladkorja, potem pa na testo položimo drugi list testa. Po njem enakomerno potresemo šestino naribane buče, ki jo pokapljamo s 3 žlicami olja in potresemo s 3 žlicami sladkorja ter s po pol žličke začimbne mešanice (gl.
opombe) in pšeničnega zdroba.
■
Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Obloženo testo zvijemo, pred koncem zvijanja pa ga namažemo z vodo. Zvitek položimo v pekač, potem pa enako pripravimo še preostalih 5 zvitkov.
■ Zvitke premažemo z mešanico olja in vode, potem pa pekač za 45 do 50 minut položimo v segreto pečico.
Serviranje
Pečen
bučni zavitek ali
zavitek z bučo potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Nasveti
Jedilne zimske buče obiramo jeseni, ko so popolnoma zrele. V hladnem, dobro zračenem prostoru jih lahko hranimo vso zimo, lahko pa jih tudi zamrznemo.
Triki
Če nam je zmanjkalo sladkorja v prahu, v
električnem mešalniku drobno zmeljemo kristalni sladkor.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kilogramov. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
■ Razlika med belim in
rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz
saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema. Tak sladkor ima malce manj
kalorij, več
mineralov in le 88 odstotkov saharoze.
■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali / in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
■
Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica,
muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Različice
gl.
bučni zavitek (
različice);
vlečeno testo (
različice);
vlečeno testo (različice);
zavitek (številne sladke in pikantne
različice) ipd.
Ideje
gl. muškatna buča (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opombe
Začimbno mešanico, ki nam ostane, shranimo v nepredušno zaprt steklen kozarček. Seveda lahko pripravimo tudi manj začimbne mešanice – potrebujemo je za 3 žličke, a v istih razmerjih. Isto začimbno mešanico lahko uporabimo tudi za pripravo
medenjakov.
Opozorila
Sladkor je strup, oropan vseh
hranilnih snovi. Vpliva na zastrupljanje in
dehidracijo organizma, uniči pa številne koristne snovi, ki jih mora telo, v želji po samoohranitvi, začeti črpati iz zalog. Gl. tudi
pojasnila.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Cimet in klinčke uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Restavracija z največjo izbiro različnih zavitkov na svetu je
Rétesház (Hiša zavitkov) v madžarski prestolnici. Zavitke sproti pripravljajo in pečejo kar pred očmi radovednih turistov. Tako jim v celoti pokažejo postopek priprave, od katerega je najbolj privlačen in zanimiv del raztegovanje listnatega testa. Testo razvlečejo tako na tanko, da je mogoče skozenj brati časopis.
■ Plantaže s
klinčevci so se najhitreje razrasle na Zanzibarju, kjer je sultan ukazal, da mora vsak na eno kokosovo palmo posaditi tri klinčevce. Kdor se ni ravnal po tem ukazu, je bil ob zemljo.
Reki
Ta je bolj zdrav kakor buča. (starogrški)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučni zavitek ali
zavitek z bučo (izvirno: bundevara) Maje Babić, z bloga
Cooks and Bakes (srb.)
■ številni različni viri